Američki okružni sud na Floridi odbio je zahtjev ministarstva pravosuđa da se javno objave tajni transkripti velike porote iz ranih istraga Jeffreya Epsteina, financijera i osuđenog seksualnog prijestupnika koji je 2019. počinio samoubojstvo u njujorškom pritvoru.
Sudac Robin Rosenberg zaključio je da vlada nije dokazala iznimke koje bi omogućile rušenje načela da materijali velike porote ostaju povjerljivi. Riječ je o zapisnicima iz federalnih istraga provedenih 2005. i 2007. godine na Floridi, prvoj u nizu inicijativa američkog ministarstva pravosuđa da se otvore detalji višegodišnje afere.
Odvojeni zahtjevi za objavu transkripata podneseni su i saveznom sudu u New Yorku, gdje su Epstein i njegova dugogodišnja suradnica Ghislaine Maxwell kasnije optuženi za krijumčarenje i seksualno iskorištavanje maloljetnica.
Epsteinov slučaj godinama potresa američku javnost, dodatno raspirujući političke podjele. Dok dio političara, među njima potpredsjednik J. D. Vance, traži objavu navodne „Epsteinove liste” s imenima moćnika koji su posjećivali njegov privatni otok, ministarstvo pravosuđa i FBI početkom srpnja zaključili su da takva lista ne postoji te da nije pronađen nikakav materijal za moguće ucjene.
Isti su organi tada potvrdili da je Epstein umro samoubojstvom vješanjem, odbacivši teorije o ubojstvu i najavivši da više neće iznositi nove informacije. Takva izjava naišla je na nevjericu u dijelu krajnje desne javnosti, koja je kritike usmjerila prema glavnoj državnoj odvjetnici Pam Bondi i ravnatelju FBI-ja Kashu Patelu.
Prošlog je tjedna bivši predsjednik Donald Trump pokušao smiriti raspravu poručivši da „podržava objavu vjerodostojnih dokaza”, ali i da mu nije jasno zašto su njegovi pristaše toliko fokusirani na taj slučaj.
Odluka suca Rosenberga znači da, unatoč političkom pritisku i javnoj znatiželji, ključni dokumenti o Epsteinovu djelovanju iz sredine 2000-ih zasad ostaju pod pečatom tajnosti.