Gradić Steelton u saveznoj državi Pennsylvaniji, nastao upravo zbog čelika, ostao je bez srca. Kompanija Cleveland Cliffs ovoga je tjedna zaustavila proizvodnju u 159 godina staroj čeličani, smatranoj najdugovječnijom koja je radila bez prekida još od 1866.
Za mnoge od 6 200 stanovnika, među kojima je jaka zajednica hrvatskih iseljenika i njihovih potomaka, taj je pogon bio više od radnog mjesta.
„Odrastao sam u South Second Streetu i uvijek sam slušao zvuk vlakova i strojeva… Tišina je sada zaglušujuća”, kaže Petar Krpan, menadžer društvenog kluba Sveti Lovro – okupljališta koje su Hrvati podigli prije stotinu godina, odmah pokraj tada užarenih peći.
Čelik je u Steelton privukao i Poljake, Bugare, Makedonce, Talijane te Afroamerikance u Velikoj migraciji s američkog juga. Na vrhuncu je tvornica zapošljavala više od 9 000 radnika, a još početkom 1990-ih ondje je radilo preko 2 000 ljudi. Prije dva mjeseca, kad je najavljeno gašenje, na platnoj listi bilo je 550 zaposlenih.
Uprava Cleveland Cliffsa poručila je da se rješava imovine koja „nije konkurentna i stvara gubitke”, unatoč carinama od 50 % na uvezeni čelik uvedenima za vrijeme administracije Donalda Trumpa.
Za Tynu Muzu, koja je odrasla slušajući buku postrojenja, nestanak tog zvuka znači nestanak identiteta grada: „Ti brojni vlakovi i sva ta buka bili su otkucaji srca ovog grada… Grad je na samrtnoj postelji.”
Ipak, postrojenje još nije rastavljeno. Predsjednik sindikata United Steelworkers Local 1866 Larue Hess poručuje da radnici ne odustaju: „Naš je cilj ponovno otvoriti tu tvornicu, bilo putem Cleveland Cliffsa ili nekog drugog subjekta.”
Na zidu Svetog Lovre i dalje visi grb Hrvatske bratske zajednice, osnovane 1894., podsjećajući na dane kada su iskre iz peći osvjetljavale put tisućama ljudi koji su u Steeltonu tražili, a mnogi i pronašli, svoj američki san.