Lifestyle

Španjolci dižu glas protiv buke: od barova do Bernabeua, tišina postaje rijetka roba

Sve veći broj Španjolaca podiže glas protiv neprekidne gradske buke, od barova do stadiona, tvrdeći da im uskraćuje pravo na odmor.

min čitanja

Živahna noćna scena, terase prepune veselih gostiju i beskrajni ljetni festivali već desetljećima čine zaštitni znak Španjolske. No, sve više stanovnika smatra da je zabava otišla – preglasno.

„Jedino što nas razlikuje od drugih zemalja je to što smo bučniji”, napisao je pisac Ignacio Peyro u listu El País, duhovito dodajući kako Španjolci „imaju riječi za zabavu koliko i Eskimi za snijeg”. Kad strani posjetitelji prvi put kroče u pretrpani bar, nerijetko pomisle da je u tijeku tučnjava, a ne druženje.

Ljeto pojačava problem: vrućina tjera ljude na ulice i na terase, povorke ponosa i procesije svetaca prate glazba i vatromet, a povijesne četvrti Madrida, Barcelone i Valencije odjekuju do sitnih sati. Mnoga kućanstva ondje nemaju klima-uređaje pa su otvoreni prozori jedina obrana od sparine – i glavna ulaznica za buku.

„Ako imate lak san, ovo je nemoguće”, kaže 58-godišnji frizer Toni Fernandez, koji već 15 godina živi nasuprot bara u madridskoj četvrti Chueci. Priznaje da sve češće razmišlja o preseljenju.

Sve glasniji otpor Prigovori više nisu usmjereni samo na barove. Građanske udruge protiv buke niču diljem zemlje, a tužbe se šire na koncerte, sportske terene i čak školska igrališta.

• Koncerti na stadionu Santiaga Bernabeua trenutačno su obustavljeni nakon žalbi susjeda. • Igrališta za popularni padel te tradicionalne proslave svetaca također su na udaru. • U Barceloni su zahtjevi za ograničavanje dječje graje otišli toliko daleko da je katalonski parlament školska dvorišta proglasio izuzetima od propisa o buci.

Za pravnicu Yomaru Garcíu, predsjednicu udruge Pravnici protiv buke, dileme nema: „Pravo na odmor ima prednost nad pogrešno nazvanim pravom na slobodno vrijeme. Potonje nije temeljno pravo.” Protivnike ograničenja, dodaje, često olako etiketiraju kao „cendravce i asocijalne”, iako samo traže mir.

Potražnja za tišinom U srcu Madrida katolički dominikanski red vodi Centar tišine, svojevrsnu akustičku oazu koju tjedno posjeti pedesetak ljudi. Kad je otvoren 2011., činilo se neobičnim, no danas, kaže upraviteljica Elena Hernández Martín, „postoji velik izbor prostora za povlačenje, tišinu, meditaciju”.

Među redovitim gostima je i profesorica filozofije Ana Cristina Ripoll. Smatra da se nacionalni odnos prema buci nije promijenio: „Ne postoji nikakva svijest”, kaže, prisjećajući se putnika u metrou koji su se naljutili kad ih je zamolila da stišaju glazbu. „Ima čak i ljudi koji vam kažu: 'Ovo je Španjolska'."

U zemlji koja se ponosi sposobnošću da do zore slavi život, borba za tišinu tek je počela. Hoće li prevladati pravo na odmor ili strast prema bučnoj fiestas kulturi, pitanje je koje će, čini se, još dugo odzvanjati ulicama Španjolske.

Slično

Partijaneri otkrili što se na Ultri događa iza reflektora
Završetkom Ultra Europe festivala posjetitelji su izdvojili bizarne i šokantne trenutke koje su doživjeli u Splitu.

min čitanja

Više

Ostalo

Golf i Octavia najtraženiji, najviše prijevara na BMW-ima
Analiza platforme carVertical otkriva da su VW Golf i Škoda Octavia najtraženiji rabljeni automobili u Hrvatskoj, dok se na BMW modelima najčešće krivotvori kilometraža i prikrivaju oštećenja.

min čitanja

Više

UNHCR upozorava: gotovo 12 milijuna izbjeglica ostaje bez ključne pomoći
UNHCR bilježi ogroman financijski manjak: rezovi donatora ugrožavaju 11,6 milijuna izbjeglica i raseljenih osoba diljem svijeta.

min čitanja

Više

Ljubavni most na Krupi privlači tisuće stranaca, domaći i dalje ravnodušni
Kudin most na rijeci Krupi, obnovljen nakon poplava i uvršten u novu turističku stazu, ove je godine privukao više od 4 000 uglavnom stranih posjetitelja, dok domaći izletnici i dalje pokazuju slab interes.

min čitanja

Više

Europska komisija predlaže strateške zalihe hrane u sklopu reforme ZPP-a
EK želi uvesti mehanizam strateških zaliha hrane u Zajedničku poljoprivrednu politiku kako bi Unija bila otpornija na prekide opskrbe.

min čitanja

Više

Dvanaest godina od smrtonosne nesreće: sine Željka Mitrovića dobio samo godinu dana kućnog pritvora
Prisjećamo se prometne nesreće u kojoj je tinejdžerica Andrea Bojanić izgubila život, a Aleksandar Mitrović, sin vlasnika TV Pinka, za to dobio tek godinu dana kućnog pritvora.

min čitanja

Više

Umirovljenici predali Ustavnom sudu zahtjev: osporavaju pola mirovine za puno radno vrijeme
SU traži ocjenu ustavnosti odredbe ZOMO-a koja umirovljenicima zaposelnima na puno radno vrijeme isplaćuje samo polovicu mirovine.

min čitanja

Više

Britanske dobrotvorne zaklade uputile milijune funti školi u izraelskom naselju Susya
Dokumentirana uplata od 5,7 milijuna funti britanskih zaklada školi u izraelskom naselju Susya na okupiranoj Zapadnoj obali izazvala je političku buru i pozive na hitnu zakonsku intervenciju.

min čitanja

Više

Zabranjeno pušenje najavilo dvodnevni povratak u zagrebački Boogaloo
Kultni sarajevski bend 5. i 6. prosinca stiže u Boogaloo s dva koncerta, nakon objave dvaju live albuma i slavlja 40 godina „Das ist Waltera“.

min čitanja

Više

Boban otkrio plan: Dinamo gradi kamp na Borongaju, Maksimir kreće u rušenje
Zvonimir Boban zahvalio državnom vrhu i Gradu Zagrebu na podršci, najavio kamp na Borongaju, privremenu selidbu u Kranjčevićevu i rušenje Maksimira.

min čitanja

Više

Vatikan uvodi misu za Zemlju, dok UN jača proračun za borbu protiv klimatskih promjena
Vatikan lansirao misu posvećenu brizi za okoliš, znanstvenici zvone na uzbunu zbog gubitka bioraznolikosti, a gotovo 200 država odlučilo je povećati proračun UN-ova tijela za klimu za 10 %.

min čitanja

Više