Hrvatska je, unatoč globalnoj nesigurnosti, i dalje „sigurna i stabilna demokracija“, stoji u godišnjem izvješću Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) objavljenom u nedjelju. Dokument istodobno signalizira potencijalne prijetnje koje dolaze iz neposrednog okruženja, ponajprije iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Kosova.
Bivši voditelj operacija SOA-e Ante Letica za portal Direktno analizirao je regionalni segment izvješća, usporedivši moguće prelijevanje nestabilnosti na Hrvatsku sa „suživotom u zgradi u kojoj susjed stalno radi nerede“.
-
"Srpski svet" kao kopija „Ruskog svijeta“ SOA upozorava na porast srbijanskog koncepta „Srpskog sveta“, zamišljenog kao političko okupljanje Srba u susjednim državama. Agencija ga ocjenjuje preslikom ruskog hibridnog modela „Ruskog svijeta“. Letica bez zadrške naziva ideju „apsolutnom prijetnjom“: „'Srpski svet' je samo pokušaj operacionalizacije Velike Srbije… mini kopija, i to ne baš uspješna, ‘ruskog svijeta’.“
-
Medijska kampanja protiv Hrvatske U Beogradu, navodi se, jača narativ o vanjskim i unutarnjim neprijateljima s ciljem diskreditacije studentskih prosvjeda. Hrvatska se u tom diskursu etiketira kao „trajni antisrpski faktor“. Letica to pripisuje „Vučićevoj opsjednutosti Hrvatskom i Hrvatima“, podsjetivši na slučajeve kada su hrvatski studenti i polaznice radionica u Beogradu bili označeni kao špijuni.
-
Odgovor Zagreba Na učestale optužbe da Zagreb potiče „obojene revolucije“ u Srbiji Letica savjetuje hladnu distancu: „Hrvatska treba reagirati tako da kaže da ne stoji iza toga… Sve više od toga Srbi bi iskoristili da to prikažu kao da se Hrvati upliću.“
-
Ruski utjecaj kroz Beograd Izvješće bilježi jačanje srpsko-ruske obavještajne suradnje. Letica, međutim, ističe da taj odnos nije idiličan, ali upozorava da Moskva preko Srbije zadržava „kontrolnu točku za destabilizaciju regije“, osobito BiH i odnosa Beograda s Kosovom i Albanijom.
-
Briga za Hrvate u BiH Poseban naglasak stavljen je na položaj Hrvata u Bosni i Hercegovini. Letica podsjeća da su „najsnažniji remetilački faktori“ upravo tamo te da Zagreb ima obvezu štititi sunarodnjake, bilo od majorizacije u Federaciji ili od etničkog čišćenja u Republici Srpskoj.
Zaključak SOA svoje godišnje izvješće zaokružuje procjenom da je Republika Hrvatska sigurna, ali i podsjeća da se sigurnosne slabosti susjedstva lako mogu preliti preko granice. Letica pak naglašava da stabilna, demokratska Srbija i miran Zapadni Balkan ostaju hrvatski strateški interes, premda službeni Beograd sada sigurnosne probleme rješava traženjem „vanjskog neprijatelja“.