Prije dvadesetak godina na krševitom zemljištu uz autocestu A1, nedaleko od Šibenika, Ministarstvo pravosuđa planiralo je sagraditi zatvor za 600 zatvorenika – projekt koji je u lokalnoj javnosti dobio nadimak „hrvatski Alcatraz”. Umjesto visokih zidina i rešetki ondje je, međutim, niknula poduzetnička zona Podi, danas jedna od najživljih priča o reindustrijalizaciji u zemlji.
• Od zarasle njive do zone s pedesetak tvrtki Podi su u posljednjih 25 godina izrasli u modernu industrijsku zonu. Na prostoru na kojem su nekoć rasle samo smreke danas posluje oko 50 tvrtki koje zapošljavaju približno 2 000 radnika. Još tridesetak poduzeća potpisalo je ugovore s Gradom Šibenikom i priprema gradnju novih pogona, čime se broj radnih mjesta dodatno povećava.
• Zagreb Montaža povukla val selidbi iz metropole Ključna prekretnica dogodila se prošle godine kada se grupacija Zagreb Montaža službeno preselila u Podi. Taj potez, kako ističu u gradu, označio je konačno ostvarenje dugogodišnje želje lokalne zajednice za snažnijom reindustrijalizacijom. Za poduzetnike je presudan spoj dobre cestovne povezanosti, povoljnih cijena parcela i infrastrukturne opremljenosti – rezultat višegodišnjeg ulaganja Grada Šibenika i države.
• Trošak za gradove mali, dobitak velik Iskustvo Podija pokazuje da je, ako postoje osnovni preduvjeti, povrat industrije „samo pitanje ulaganja i volje”. Dok gradovi ulažu relativno skromna sredstva i puno truda u komunalno uređenje, država i njezine tvrtke preuzimaju veće infrastrukturne zahvate – kombinacija koja je u Šibeniku dala mjerljive rezultate.
Premda pravno figurira kao poduzetnička, a ne industrijska zona, Podi su za Šibenik postali simbol nove proizvodne ere. Nekadašnja vizija zatvorskih ćelija zamijenjena je stotinama tisuća četvornih metara pogona, što Podi svrstava među rijetke domaće primjere uspješne reindustrijalizacije.