MADRID – Španjolski premijer Pedro Sánchez u petak će ponovno zatražiti da katalonski, galješki i baskijski dobiju status službenih jezika u Europskoj uniji, iako diplomati u Bruxellesu ne očekuju glasovanje. Potez se tumači kao još jedna nužna ustupka kojom socijalistički čelnik pokušava zadržati sve nestabilniju potporu svojih separatističkih saveznika.
Sánchezova koalicija ovisi o dva katalonska bloka na suprotnim ideološkim polovima – lijevom ERC-u i desnom Juntsu. Unatoč međusobnim sukobima, stranke su ujedinjene u maksimalnom iskorištavanju svojih sedam, odnosno sedamnaest glasova u parlamentu. Oporbeni Partido Popular tvrdi da premijer „trguje nacionalnim jedinstvom radi političkog opstanka”.
Ključni ustupci • Službeni jezici EU-a: Junts je uvjetovao potporu Sánchezovom reizboru zahtjevom da se katalonski prizna na razini Unije. Španjolski ministar vanjskih poslova José Manuel Albares ponovno će to pitanje otvoriti na sastanku Vijeća za opće poslove.
• Zakon o amnestiji: s minimalnom većinom 177 prema 172 glasova parlament je izglasao oprost za stotine aktera uključenih u pokušaj katalonskog odcjepljenja između 2012. i 2023. Bruxelles je pokrenuo ispitivanje zakonitosti, a predmet je i pred Sudom EU-a.
• Financiranje Katalonije: dok ERC prihvaća prijedlog tzv. „jedinstvenog” modela koji je podupro Sánchez, Junts ga odbacuje tražeći potpunu poreznu suverenost po baskijskom uzoru. Unutar PSOE-a raste nelagoda; kastiljsko-mančaški predsjednik Emiliano García-Page upozorio je da se „vlast ne smije čuvati pod svaku cijenu”.
• Migracijske ovlasti: Junts i PSOE razmatraju prijenos dijela nadležnosti nad useljeništvom – uključujući ograničeno pravo protjerivanja – na katalonsku vladu. Krajnje desni Vox naziva to „posljednjim korakom do faktične neovisnosti”, dok ERC potez vidi kao smanjivanje „državne prisutnosti” u pokrajini. Madrid je već pristao da Barcelona od rujna preuzme dio kontrole nad lukama i zračnim lukama.
Korupcijska istraga dodatno potresa vladu Sanchezova tanka većina dodatno je ugrožena nakon policijskog izvješća koje otkriva mrežu mita, namještenih natječaja i trgovanja utjecajem u koju su upleteni bivši ministri, visoki socijalistički dužnosnici, pa čak i osobe iz premijerova najužeg kruga. Junts i ERC zaprijetili su povlačenjem potpore ako istraga ugrozi njihovu reputaciju.
U burnoj saborskoj raspravi Sánchez je separatistima prebacio „stalnu ucjenu”, no glasnogovornik PSOE-a potvrđuje da se „mjesečni sastanci” s njima i dalje održavaju – daleko od očiju javnosti.
Junts već upozorava: „Vrijeme otkucava.” Pitanje je samo koliko će dugo premijer uspijevati održati krhku ravnotežu između zahtjeva saveznika i rastućeg negodovanja u vlastitim redovima te u cijeloj Španjolskoj.