Zagreb – Saborski zastupnici otišli su na ljetnu stanku koja će potrajati do sredine rujna, što im omogućuje Ustav, a za čiju su se dvotrećinsku većinu svojedobno udružili HDZ i SDP. Dok ostatak radnika uživa prosječno dvotjedni godišnji odmor, parlamentarci imaju gotovo dva mjeseca predaha.
Unatoč nagađanjima o širem preslagivanju, vladajuća koalicija HDZ-a i Domovinskog pokreta ostala je netaknuta. Odlazak ministra regionalnog razvoja Šime Erlića prošao je tiho, a Sabor je izglasao novu ministricu Natašu Mikuš Žigman. Ona je poručila da će se „potruditi da se ostatak od 15 milijardi eura koje Hrvatska još može povući iz sadašnjeg financijskog paketa potroši na vrijeme i u maksimalnom mogućem iznosu”. Za njezino imenovanje glasovali su zastupnici HDZ-a, Domovinskog pokreta, HNS-a i HSLS-a.
Koalicija, iako opisivana kao krhka, zasad funkcionira. HDZ u Vukovaru podupire gradonačelnika i Hrvatskih suverenista Marijana Pavličeka, premda je na lokalnoj razini ranije surađivao s Domovinskim pokretom. Sličan se scenarij očekuje i u zadarskom Gradskom vijeću, što se tumači kao mogući „plan B” premijera Andreja Plenkovića. Predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava javno je poručio da se nada izostanku novih prekompozicija, svjestan da bi mu preusmjeravanje HDZ-ove potpore moglo oslabiti pregovaračku poziciju.
U parlamentu se, međutim, ponovno rasplamsala rasprava oko uzvika „Za dom spremni”. Nakon nedavnog Thompsonova koncerta nekoliko je zastupnika izgovorilo sporni pozdrav iz saborskih klupa. Budući da taj poklič u Hrvatskoj nije zakonom zabranjen, pravnih sankcija nema, no politička je šteta očita. Premijer Plenković ocijenio je da se time pojedinci „ulagivaju svom imaginarnom biračkom tijelu”.
Suglasje o potrebi zabrane ZDS-a sve je opipljivije. Dio analitičara smatra da bi premijer, kao i predsjednik Sabora Gordan Jandroković, trebali okupiti koalicijske partnere i oporbu te postići politički dogovor kojim bi se sporni pozdrav izbrisao iz javnog prostora. Argument je dvostruk: međunarodna reputacija i „higijena“ domaće političke kulture.
Oporba je tijekom proljetno-ljetnog zasjedanja ostala neprimjetna, osobito nakon što je na lokalnim izborima doživjela novi poraz. Broj usvojenih zakona ostao je na uobičajenoj razini, ali interes javnosti za parlamentarne rasprave primjetno je splasnuo – dijelom i zato što je Hrvatska upravo odradila superizbornu godinu.
Dok zastupnici koriste produženi odmor, ključna pitanja oko koalicijskih odnosa i budućnosti pozdrava ZDS ostaju otvorena do jeseni, kada će se Sabor ponovno okupiti.