Novi proračun američkog predsjednika Donalda Trumpa – tzv. One Big Beautiful Bill Act – donosi drastične rezove koji već paraliziraju ključne znanstvene institucije i nagrizaju desetljećima građenu reputaciju SAD-a kao globalnog lidera u istraživanjima.
„Naša sposobnost da odgovorimo na klimatske promjene, najveću egzistencijalnu prijetnju čovječanstvu, potpuno je izgubljena”, upozorava Sally Johnson, stručnjakinja za Zemlju koja dva desetljeća radi na prikupljanju i distribuciji klimatskih podataka u Nasi i NOAA-i. Njezin je tim već smanjen za 60 %, a 30 godina podataka o klimi moglo bi biti nepovratno izgubljeno.
Kakve su brojke? • Nacionalna zaklada za znanost (NSF) suočava se s rezom od 56 % na sadašnji proračun od 9 mlrd. dolara te smanjenjem kadra i stipendija za 73 %. • Više od 1 650 NSF-ovih grantova je ukinuto, posebice onih povezanih s klimom, okolišnim nejednakostima i programima raznolikosti. • Nacionalni instituti za zdravlje (NIH) već su blokirali ili zamrznuli više od 3 500 projekata; ukupni rez proračuna trebao bi premašiti 40 %.
Žrtve rezova – Antropologinja koja proučava utjecaj poplava i ciklona na Madagaskaru napušta Johns Hopkins i prelazi na Sveučilište u Oxfordu nakon što joj je ukinuto financiranje. – Na Državnom sveučilištu Ohio zaustavljen je klinički pokus novog lijeka za akutno respiratorno zatajenje kod oboljelih od covida i gripe. Ušteđeno je 500 000 dolara, no 1,5 milijuna već je potrošeno, a studija mora krenuti ispočetka. – Materijalni znanstvenik Wessel van den Bergh otpušten je iz tvrtke za baterije u Massachusettsu zbog carina i rezova „zelenim” projektima. „Amerika je prepustila vodstvo Koreji, Japanu i Kini”, kaže on.
Odljev mozgova Australska akademija znanosti pokrenula je program brzog zapošljavanja američkih istraživača nudići financiranje, pristup infrastrukturi i ubrzane vize. U prva tri mjeseca prijavilo se 75 znanstvenika.
„To je katastrofa za sve nas. Živimo na ivici jer znamo da možemo izgubiti i ostatak grantova bilo koji dan”, kaže istraživač s Ohija. Znanstvenici strahuju da će političko upletanje u nekad strogo dokazno utemeljene agencije dugoročno urušiti američku industriju i inovacijski ekosustav.
Historijske institucije pod udarom Na Sveučilištu Illinois nuklearno-fizički laboratorij – dom nobelovke Rosalind Yalow – dobit će tek 1 milijun dolara za jednu godinu umjesto dosadašnjih 15 milijuna za četverogodišnje stipendiranje doktoranata. Profesorica Anne M. Sickles upozorava: „Ako sada prerežete financije ljudima koji rade, nećete znati što bi otkrili za 10 ili 30 godina.”
Istodobno, rezovi dolaze u paketu s ukidanjem poticaja za solarnu i vjetroenergiju te otvorenom podrškom fosilnim gorivima, od čijih je kompanija Trump primio milijune donacija.
Znanstvenici više ne kriju frustraciju: „Samo smo htjeli unaprijediti ljudsko zdravlje, a sada nam se poručuje da nismo poželjni.” Uz sve češće ekstremne vremenske prilike i prijetnju novih pandemija, upozoravaju da se rezovi neće mjeriti samo izgubljenim radnim mjestima, nego i izgubljenim životima.