Interna revizija Središnje obavještajne agencije (CIA) dovela je u pitanje razinu pouzdanosti ključnog zaključka da je ruski predsjednik Vladimir Putin nastojao pomoći Donaldu Trumpu na američkim predsjedničkim izborima 2016., ali nije osporila samu tvrdnju o ruskom utjecaju.
Prema sažetku koji je procurio u javnost, CIA-ina Uprava za analize utvrdila je „višestruke proceduralne anomalije” u izradi povjerljive procjene iz prosinca 2016. godine. Revizori navode:
• rad pod „vrlo tijesnim rokovima”;
• „prekomjerno sudjelovanje čelnika agencije”;
• odstupanja od uobičajenih standarda pripreme, koordinacije i provjere izvješća.
Zbog tih propusta, zaključku o Putinovu motivu prvotno je dodijeljena oznaka „visoka pouzdanost” koju su poduprli CIA i FBI, dok je Nacionalna sigurnosna agencija (NSA) davala tek „umjerenu pouzdanost”. Revizija sada sugerira da je trebalo ostati pri nižoj ocjeni.
Nalaz je zatražio direktor CIA-e John Ratcliffe, nekadašnji republikanski kongresnik i direktor nacionalne obavještajne zajednice u prvom mandatu Donalda Trumpa. Cilj je, stoji u objašnjenju Agencije, bio „promicanje analitičke objektivnosti i transparentnosti”.
Unatoč proceduralnim manjkavostima, revizija potvrđuje da su se ruske službe koristile dezinformacijama i kibernetičkim napadima kako bi utjecale na ishod izbora. Taj je zaključak 2018. potvrdio i Senatski odbor za obavještajnu zajednicu.
Bivši predsjednik Trump od početka odbacuje optužbe o ruskom miješanju. Nakon sastanka s Putinom u studenome 2017. izjavio je da vjeruje ruskom čelniku kako se Moskva nije uplitala u izborni proces.
Izvješće sada stavlja dodatni pritisak i na Trumpa i na Putina: prvi će se ponovno suočiti s pitanjima o legitimnosti pobjede iz 2016., a drugi s obnovljenim optužbama o orkestriranju kampanje utjecaja protiv Sjedinjenih Država.