Svjetski priznati stručnjak za personaliziranu medicinu Dragan Primorac u opsežnom intervjuu naglasio je kako se zdravstvo ubrzano kreće prema modelu koji terapiju prilagođava genetskom i okolišnom profilu svakog čovjeka.
„U središtu personalizirane medicine nalazi se genomika”, istaknuo je Primorac, podsjetivši da pad cijene sekvenciranja čini genetičko testiranje sve dostupnijim. Kombinacijom genomike, multi-omike, umjetne inteligencije i obrade velikih podataka, liječnici već mogu prepoznati varijacije odgovornih za nastanak bolesti i uspjeh terapije.
Ključna primjena: farmakogenomika Primorac je posebnu pažnju posvetio farmakogenomici (PGx), grani koja prati kako geni utječu na odgovor na lijekove. „Razumijevanjem genetičkih razlika koje utječu na metabolizam lijekova, terapiju možemo prilagoditi pacijentu i smanjiti rizik nuspojava”, rekao je, navodeći primjere testiranja CYP2D6 i CYP2C19 kod antidepresiva te optimizaciju klopidogrela kod kardioloških bolesnika.
Alati umjetne inteligencije Umjetna inteligencija, dodaje, „brzo transformira personaliziranu medicinu” analizom kliničkih, okolišnih i omics podataka. Njegov tim iz Specijalne bolnice Sv. Katarina i američkog Dartmouth Healtha razvio je OncoOrigin, softver koji uz pomoć algoritma XGBoostClassifier s ROC-AUC vrijednosti 0,97 otkriva primarno sijelo metastatskih tumora. Ipak, upozorava na izazove: privatnost podataka, pristranost algoritama i razumljivost odluka, o čemu će se raspravljati na međunarodnoj konferenciji u Dubrovniku 2026.
Nutrigenomika i regenerativni pristupi Kroz testiranja u Sv. Katarini istražuje se i nutrigenomika – analiza utjecaja gena na metabolizam nutrijenata. Primorac tvrdi da personalizirane prehrambene smjernice mogu smanjiti rizik od pretilosti, dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti.
Govoreći o regenerativnoj medicini, naglasio je potencijal mezenhimnih matičnih stanica (MSC) i terapije mikrofragmentiranim masnim tkivom (MFAT) za obnovu zglobova, tetiva i ligamenata: „Riječ je o oblicima personalizirane medicine jer koriste autologni biološki materijal pacijenta.”
Precizna onkologija U onkologiji, ciljane terapije nastale iz genetičkog profiliranja mijenjaju praksu. Kao primjere navodi osimertinib za nesitnostanični karcinom pluća s EGFR mutacijom te kombinaciju enkorafenib-cetuksimab za kolorektalni karcinom s mutacijom BRAF V600E. „Liječenje raka postaje preciznije, učinkovitije i humanije”, poručuje.
Pogled unaprijed Unatoč etičkim, logističkim i ekonomskim izazovima, Primorac je uvjeren da će personalizirana medicina postati temelj zdravstvene skrbi 21. stoljeća. „Ona nudi budućnost u kojoj su tretmani učinkovitiji, nuspojave minimalne, a bolesti se otkrivaju u ranoj fazi”, zaključio je, pozvavši na daljnja ulaganja u istraživanje, obrazovanje i infrastrukturu.