Tehnologija

croatian_image

Primorac: personalizirana medicina mijenja zdravstvenu skrb prilagođenu svakom pacijentu

Intervju s Draganom Primorcem otkriva kako genomika, umjetna inteligencija i regenerativne terapije oblikuju novu eru personalizirane medicine.

min čitanja

Svjetski priznati stručnjak za personaliziranu medicinu Dragan Primorac u opsežnom intervjuu naglasio je kako se zdravstvo ubrzano kreće prema modelu koji terapiju prilagođava genetskom i okolišnom profilu svakog čovjeka.

„U središtu personalizirane medicine nalazi se genomika”, istaknuo je Primorac, podsjetivši da pad cijene sekvenciranja čini genetičko testiranje sve dostupnijim. Kombinacijom genomike, multi-omike, umjetne inteligencije i obrade velikih podataka, liječnici već mogu prepoznati varijacije odgovornih za nastanak bolesti i uspjeh terapije.

Ključna primjena: farmakogenomika Primorac je posebnu pažnju posvetio farmakogenomici (PGx), grani koja prati kako geni utječu na odgovor na lijekove. „Razumijevanjem genetičkih razlika koje utječu na metabolizam lijekova, terapiju možemo prilagoditi pacijentu i smanjiti rizik nuspojava”, rekao je, navodeći primjere testiranja CYP2D6 i CYP2C19 kod antidepresiva te optimizaciju klopidogrela kod kardioloških bolesnika.

Alati umjetne inteligencije Umjetna inteligencija, dodaje, „brzo transformira personaliziranu medicinu” analizom kliničkih, okolišnih i omics podataka. Njegov tim iz Specijalne bolnice Sv. Katarina i američkog Dartmouth Healtha razvio je OncoOrigin, softver koji uz pomoć algoritma XGBoostClassifier s ROC-AUC vrijednosti 0,97 otkriva primarno sijelo metastatskih tumora. Ipak, upozorava na izazove: privatnost podataka, pristranost algoritama i razumljivost odluka, o čemu će se raspravljati na međunarodnoj konferenciji u Dubrovniku 2026.

Nutrigenomika i regenerativni pristupi Kroz testiranja u Sv. Katarini istražuje se i nutrigenomika – analiza utjecaja gena na metabolizam nutrijenata. Primorac tvrdi da personalizirane prehrambene smjernice mogu smanjiti rizik od pretilosti, dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti.

Govoreći o regenerativnoj medicini, naglasio je potencijal mezenhimnih matičnih stanica (MSC) i terapije mikrofragmentiranim masnim tkivom (MFAT) za obnovu zglobova, tetiva i ligamenata: „Riječ je o oblicima personalizirane medicine jer koriste autologni biološki materijal pacijenta.”

Precizna onkologija U onkologiji, ciljane terapije nastale iz genetičkog profiliranja mijenjaju praksu. Kao primjere navodi osimertinib za nesitnostanični karcinom pluća s EGFR mutacijom te kombinaciju enkorafenib-cetuksimab za kolorektalni karcinom s mutacijom BRAF V600E. „Liječenje raka postaje preciznije, učinkovitije i humanije”, poručuje.

Pogled unaprijed Unatoč etičkim, logističkim i ekonomskim izazovima, Primorac je uvjeren da će personalizirana medicina postati temelj zdravstvene skrbi 21. stoljeća. „Ona nudi budućnost u kojoj su tretmani učinkovitiji, nuspojave minimalne, a bolesti se otkrivaju u ranoj fazi”, zaključio je, pozvavši na daljnja ulaganja u istraživanje, obrazovanje i infrastrukturu.

Slično

Mladi inovatori pokazali put: HPB-ov Fintech Hackathon otkrio rješenja za personalizirano bankarstvo
Prvi Fintech Hackathon Hrvatske poštanske banke i ZICER-a iznjedrio je pobjedničke projekte temeljene na umjetnoj inteligenciji i otvorenom bankarstvu, a najavljen je i nastavak suradnje banke i startup zajednice.

min čitanja

Više

Hrvatski stručnjaci u Osaki predstavili viziju zdravstvenog turizma i medicinske budućnosti
Forum u sklopu Expa 2025. u Osaki okupio hrvatske stručnjake koji su raspravljali o umjetnoj inteligenciji, nosivoj tehnologiji i potencijalu Hrvatske kao destinacije zdravstvenog turizma.

min čitanja

Više

Naplata bez rampi: hrvatske autoceste prelaze na brzi sustav do kraja 2025.
Hrvatske autoceste do kraja 2025. planiraju uvesti sustav beskontaktne naplate, no projekt vrijedan 80 milijuna eura prati sumnja u kašnjenje i poskupljenje.

min čitanja

Više

Tehnomont u Puli porinuo hibridni brod za norveške riblje farme
Pulsko brodogradilište uspješno je porinulo hibridni brod GRADNJA125 za norveške riblje farme, potvrđujući tehnološke kapacitete hrvatske brodogradnje.

min čitanja

Više

Na Mosoru održana ljetna škola tehnike: djeca programirala, gradila makete i promatrala zvijezde
Na Mosoru je 17 osnovnoškolaca provelo pet dana u Ljetnoj školi tehničkih aktivnosti, savladavši radionice od robotike do astronomije i blokovskog programiranja.

min čitanja

Više

Istraživanje: 55 % hrvatskih tvrtki još ne koristi umjetnu inteligenciju
Prvo nacionalno istraživanje otkriva da većina domaćih tvrtki poznaje AI, no više od polovice je još ne implementira zbog nedostatka znanja, resursa i jasne regulative.

min čitanja

Više

MG lansira električni SUV S5 EV: doseg 480 km i cijena od 33 tisuće eura
Električni SUV MG S5 EV sredinom srpnja stiže u Hrvatsku s cijenom od 33 000 eura, dometom do 480 km i sedmogodišnjim jamstvom.

min čitanja

Više

Digitalna revolucija na Hvaru oživjela 2500-godišnje Starogradsko polje
Završetkom trogodišnjeg projekta virtualne i proširene stvarnosti UNESCO-ovo Starogradsko polje pretvoreno je u potpuno digitalizirano arheološko iskustvo.

min čitanja

Više

Googleovi inženjeri primaju i do 340.000 dolara, Hrvati višestruko manje
Podaci iz američkih viznih prijava otkrivaju raspon osnovnih plaća u Googleu – do 340.000 dolara godišnje, daleko iznad onoga što nudi hrvatska IT scena.

min čitanja

Više

Riječka noć VHS nostalgije vraća kućno kino osamdesetih
Retrovečer u Gradskoj knjižnici Rijeka okupila bivše vlasnike videoklubova, muzejske entuzijaste i publiku željnu povratka u doba VHS kazeta i piratskih hitova.

min čitanja

Više

Ostalo

Vlatka Pokos i Ksenija Remenar Vekić u javnom ratu zbog računa za vodu i „neplaćenih“ večera
Nekadašnja pjevačica i voditeljica optužuje bivšu prijateljicu za ljubomoru, dok ova tvrdi da Pokos nikad ne plaća račune – od bočice vode do luksuznih večera.

min čitanja

Više

Što se događa u tijelu nakon prestanka alkohola: od prvog dana do godine bez čašice
Znanstvena analiza otkriva kako se tijelo oporavlja nakon prestanka pijenja alkohola, od prvog dana do godine dana apstinencije.

min čitanja

Više

Jurišić 15. na prvom testu olimpijskog akvatorija u Los Angelesu
Hvarski jedriličar Filip Jurišić zauzeo je 15. mjesto na testnoj regati za Olimpijske igre 2028. u Los Angelesu.

min čitanja

Više

Belišće okupilo 1200 mladih vatrogasaca na županijskom natjecanju
Petnaesto županijsko natjecanje pomlatka i mladeži okupilo je u Belišću čak 1200 sudionika i poslužilo kao kvalifikacija za državno prvenstvo u Makarskoj.

min čitanja

Više

Znanstvenici napokon razotkrili dugovječnu stabilnost Sunčevih pjega
Novi podaci s njemačkog teleskopa GREGOR otkrili su da savršena ravnoteža magnetskih i pritisnih sila drži Sunčeve pjege stabilnima, čime je riješena četiristogodišnja zagonetka astronomije.

min čitanja

Više

Bruxelles prijeti novim kaznama Meti zbog oglasnog modela
Europska komisija razmatra nove dnevne kazne za Metu zbog oglasnog modela „plati ili pristani”, unatoč već izrečenih 200 milijuna eura.

min čitanja

Više

Abrahamsen slavio u Toulouseu, Healy zadržao vodstvo unatoč Pogačarovu padu
Norvežanin Jonas Abrahamsen osvojio je 11. etapu Toura u Toulouseu, Irac Ben Healy zadržao je žutu majicu, a branitelj naslova Tadej Pogačar prošao je bez većih posljedica nakon kasnog pada.

min čitanja

Više

Kroserom kroz vatru: mladić pomaže gasiti požar iznad Kaštela
Mladić na motocross motoru doprema vodu i opremu vatrogascima dok oni gase veliki požar na Kozjaku iznad Kaštel Sućurca.

min čitanja

Više

Juventus trajno doveo Francisca Conceicaa za 32 milijuna eura
Torinski klub iskoristio je klauzulu otkupa i za 32 milijuna eura doveo portugalskog krilnog napadača iz Porta, izbjegavši veću odštetu koja bi vrijedila nakon ponoći.

min čitanja

Više

Trumpovi carinski udarci okrenuli Brazil protiv Bolsonara
Trumpova prijetnja carinama na brazilski uvoz kako bi spasio Jaira Bolsonara izazvala je val prosvjeda, zaoštrila kritike desnice prema bivšem predsjedniku i podigla rejting Luiza Inácia Lule da Silve.

min čitanja

Više