Hrvatska je prema Indeksu rodne ravnopravnosti Europskog instituta za rodnu ravnopravnost pala na 24. mjesto od 27 članica Europske unije, što potvrđuje dugotrajnu marginalizaciju ove teme – osobito u sferi političke moći i sudjelovanja žena.
Kako bi preokrenula takav trend, prof. dr. sc. Anita Blagojević s Pravnog fakulteta u Osijeku krajem 2023. pokrenula je Jean Monnet modul „Europska unija i rodna ravnopravnost (EUGEquality)”. Projekt, sufinanciran iz Erasmus+ programa, traje tri godine i upravo završava drugu akademsku godinu.
Ključne odrednice modula:
• jačanje znanja o europskim pravnim mehanizmima za ravnopravnost spolova; • interdisciplinarna suradnja studenata prava, uprave i socijalnog rada; • besplatne radionice za građane tijekom zimskog semestra; • integrirana predavanja, praktične vježbe i simulirane sjednice u ljetnom semestru.
Osim voditeljice Blagojević, u projektu sudjeluju prof. dr. sc. Ivana Tucak i Ivica Pavić. Sudionici su, putem anonimnih upitnika, ocijenili da su radionice povećale njihovu sposobnost prepoznavanja rodne neravnopravnosti i korištenja dostupnih pravnih instrumenata. Studenti ističu da im je dinamika nastave omogućila promišljanje osjetljivih tema – primjerice pobačajnog zakonodavstva – iz više perspektiva.
U završnoj, 2026. godini planira se međunarodna znanstvena konferencija na kojoj će se predstaviti rezultati trogodišnjeg rada i okupiti stručnjaci za ljudska prava i srodna područja.
„Naša su iskustva vrlo pozitivna”, poručuje Blagojević, zadovoljna što projekt već sada potiče veći interes za usavršavanje u području rodne ravnopravnosti te dijalog između akademske zajednice i šire javnosti.