Ruske snage sve intenzivnije primjenjuju zabranjena kemijska sredstva protiv ukrajinskih vojnika, upozorili su njemački Savezni ured za zaštitu ustava (BfV) i nizozemska vojna obavještajna služba (MIVD) u zajedničkom priopćenju.
Viceadmiral Peter Reesink, direktor MIVD-a, poručio je: „Primjećujemo sve veću spremnost za uporabu takvog oružja. Posljedično, prijetnja koja proizlazi iz ruskog kemijskog programa raste.”
Prema obavještajnim podacima, ruska vojska koristi „širok spektar kemijskih agenasa” i ne ustručava se posegnuti za jačim tvarima. Posebno se spominje kloropikrin, nadražujući otrov koji izaziva otežano disanje, a prvi put je korišten još u rovovima Prvog svjetskog rata. Ukrajinske vlasti navode da su najmanje tri vojnika poginula od posljedica takvih napada.
Reuters prenosi da ruske jedinice iz dronova ispuštaju gušeći plin iznad ukrajinskih rovova, tjerajući branitelje na otvoreno gdje postaju lakše mete. Takva taktika, tvrde obavještajci, postaje „normalizirana i raširena”.
Nizozemski ministar obrane Ruben Brekelmans ocijenio je situaciju „zabrinjavajućom” i pozvao na pooštravanje sankcija Moskvi. Sjedinjene Države još su u svibnju prošle godine optužile Rusiju za kršenje Konvencije o kemijskom oružju iz 1992., koja zabranjuje razvoj, skladištenje i uporabu takvih sredstava. Upotreba kemijskog oružja zabranjena je još od Ženevskog protokola iz 1925., potpisanog nakon strahota rovovskog rata u Prvom svjetskom ratu.
Najnovija upozorenja Berlina i Den Haaga dodatno pojačavaju pritisak na Kremlj, a europski saveznici razmatraju nove mjere kako bi odvratili Rusiju od daljnjeg kršenja međunarodnog prava.