Neovisna medijska scena u regiji, koja obuhvaća oko 20 milijuna stanovnika, našla se na rubu gašenja nakon vala povlačenja stranih donatora i sve jačeg političkog pritiska iz državnih vrhova.
Najprije je američka Agencija za međunarodni razvoj (USAID) stopirala potporu programima koje je godinama financirala američka vlada. Posljedica je bila da je od ožujka utihnuo Glas Amerike, dok Radio Slobodna Europa već četiri mjeseca „bori se za sredstva”.
Dvostruki šok stigao je 12. srpnja kad su u sarajevskom studiju ugašene kamere Al Jazeere Balkans, a internetski portal – na kojem su radili deseci slobodnih novinara – preko noći je nestao. Katarski vlasnici objasnili su odluku dijelom „šire strategije jačanja digitalnog prisustva”, no bez posla je ostalo više od 200 ljudi.
Istodobno, u Srbiji je 16. lipnja smijenjena uprava United Groupa, vlasnika televizija N1 i Nova. Urednici su odmah upozorili na opasnost od političkih upliva, jer su te postaje već godinama na udaru vlasti predsjednika Aleksandra Vučića. N1 i Nova S trpe blokadu oglašivača, SLAPP tužbe i svakodnevne prijetnje koje kulminiraju govorom mržnje na društvenim mrežama.
„U kampanji sudjeluju najviši nositelji državne vlasti, uključujući predsjednika Republike, uz podršku prorežimskih tabloida”, upozorilo je uredništvo N1 u otvorenom pismu kojim je zatražilo hitnu reakciju institucija. Odgovor nije stigao.
Profesorica Fakulteta političkih znanosti u Beogradu Snježana Milivojević podsjeća da su većinu regionalnih medija pokretali strani investitori, ali su se suočili s golemim otporom. „Paralelno s egzodusom inozemnih vlasnika događa se povratak države u medije – u Srbiji je to očigledno preko Telekoma i niza njihovih kanala”, ističe Milivojević, dodajući kako se „sektor međunarodne medijske pomoći, takorekuć, raspada pred našim očima”.
Direktor Media Centra u Sarajevu Boro Kontić smatra da je opstanak neovisnih glasila moguć jedino uz „angažiranje medijske zajednice, ali i država, jer su mediji jedan od stupova demokratskog društva”.
Kako se stranih donatora povlače, a domaći moćnici stežu obruč, neovisni novinari na zapadnom Balkanu ostaju uhvaćeni između financijske iscrpljenosti i političkih udara – dok publika riskira ostati bez jedine alternative jednoličnom, režimskom eteru.