Maskirani muškarci u crnim majicama stoje pred gradskom vijećnicom Londona, grada u kanadskoj provinciji Ontario, i uzvikuju: „Mass deportations now” i „No blood for Israel”. Na transparentima ponavljaju iste parole, a snimku objavljuju na Telegramu. Taj prizor označio je dolazak tzv. „active clubova” u Kanadu – američkog neonacističkog modela borilačkih klubova koji se ubrzano širi svijetom.
Istraživanje Global Project Against Hate and Extremism (GPAHE) pokazuje da su se od 2023. pojavile nove podružnice u Švedskoj, Australiji, Švicarskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu, Finskoj te, prvi put, u Latinskoj Americi – u Čileu i Kolumbiji. U ukupno 27 zemalja već djeluju ili niču lokalne ćelije, a sve češće se osnivaju i omladinska krila po uzoru na Hitlerovu mladež.
Idejni tvorac modela je njujorški neonacist Rob Rundo, koji je ove godine priznao krivnju za urotu radi izazivanja nereda na prosvjedima 2017. u Kaliforniji. Kao tadašnji vođa Rise Above Movementa, Rundo je promovirao koncept autonomnih, lokalno ukorijenjenih klubova u kojima se vježbaju mješovite borilačke vještine i širi fašistička ideologija.
Širenje bez centralnog zapovjedništva
Prema GPAHE-u, Rundo danas nema izravnu operativnu kontrolu nad klubovima, ali Telegram mreže nastale po njegovu obrascu međusobno se promoviraju i predstavljaju svoj pokret kao globalnu borbu. U porukama se veličaju „folklor, obitelj i budućnost”, a objave iz kanadskog Hamiltona, Toronta ili londonskog predgrađa nose iste simbole kao one iz Stockholma, Sydneya ili Helsinkija.
Australski neonacist Thomas Sewell slovi za jedno od uzora; GPAHE ga opisuje kao nasilnog ekstremista koji već godinama organizira MMA treninge i turnire „kako bi novačio vojnike za budući rasni rat”. Sewell je ranije priznao da je pokušao pridobiti masovnog ubojicu iz Christchurcha u jednu od svojih skupina.
Borilački sportovi kao mamac
Ultimate Fighting Championship (UFC) i srodni borilački sportovi postali su, upozoravaju istraživači, magnetsko polje za krajnju desnicu. Treninzi grapplinga i boksa nude fizičku spremnost, ali i zajednicu u kojoj se novače mladići skloniji nasilnom rješenju „kulturnih sukoba”.
Američka protufašistička skupina Patriot Front otvoreno se povezuje s active clubovima. Njezin vođa Thomas Rousseau nedavno je objavio zajedničku fotografiju s treninga u sjevernom Teksasu, a telegram-kanali active clubova redovito dijele njihovu propagandu uz pozive: „Join Patriot Front if you are in America.”
Povjesničarka ekstremizma i osnivačica GPAHE-a Heidi Beirich upozorava da se „metastaziranje” nastavlja: „Svi ovi klubovi pripremaju se za nasilje protiv imigranata, Židova, LGBTQ+ zajednice i političkih protivnika.”
Kanadski policijski bilteni već bilježe porast rasno motiviranih incidenata, a stručnjaci strahuju da bi kombinacija borilačke obuke i rasističke ideologije mogla stvoriti novu generaciju uličnih jurišnika – modernih „smeđekošuljaša” s pametnim telefonima i globalnom mrežom potpore.