WASHINGTON – Ministarstvo pravosuđa Sjedinjenih Država oformilo je takozvani „udarni tim” koji će istražiti tvrdnje da je administracija bivšeg predsjednika Baracka Obame „izvela veleizdajničku urotu” koristeći lažne obavještajne podatke o ruskom miješanju u izbore 2016. kako bi diskreditirala Donalda Trumpa.
Najavu je u srijedu iznijela državna odvjetnica Pam Bondi, odmah nakon što je ravnateljica nacionalnih obavještajnih službi Tulsi Gabbard deklasificirala opsežan set dokumenata iz Obamina doba. Dok se Trump u javnosti bori s novim pitanjima o povezanosti s osuđenim financijašem Jeffreyjem Epsteinom, Bijela kuća nastoji fokus preusmjeriti na svoje političke protivnike.
Dan poslije, republikanski senatori Lindsey Graham i John Cornyn zatražili su imenovanje posebnog tužitelja, nazvavši navodne poteze Obamine administracije „neviđenom i jasnom zlouporabom moći”. U zajedničkoj izjavi poručili su: „Za dobro zemlje potičemo državnu odvjetnicu Bondi da imenuje posebnog tužitelja koji će ispitati u kojoj je mjeri bivši predsjednik Obama, njegov tim i dužnosnici zloupotrijebili nacionalno-sigurnosni aparat u političke svrhe.”
Gabbard tvrdi da su Obama i njegovi suradnici orkestrirali „višegodišnji državni udar” protiv Trumpa – od istrage FBI-ja do posebnog tužitelja – „fabrikacijom” obavještajnih podataka odmah nakon Trumpove pobjede nad Hillary Clinton. Preporučila je podizanje kaznenih prijava i protiv Obame osobno. Trump je njezinu prezentaciju proglasio „nepobitnim dokazom” veleizdaje.
„Ministarstvo pravosuđa ponosno surađuje s mojom prijateljicom ravnateljicom Gabbard i neće ostaviti nijedan kamen neprevrnut”, poručila je Bondi. Izvor blizak udarnom timu izjavio je za Fox News da „nijedan ozbiljan trag nije izvan dometa” istrage.
Moguć eventualni progon Obame mogao bi, međutim, zakočiti prošlogodišnja odluka Vrhovnog suda SAD-a koja predsjednicima daje širok imunitet za radnje poduzete tijekom mandata. Ironično, presuda je prvotno ocijenjena kao povoljna za samog Trumpa.
Obamin ured u utorak je kratko reagirao, nazvavši optužbe „nečuvenima” i „smiješnima”. Osim Obame, Gabbardovi dokumenti navode i bivše dužnosnike poput Jamesa Clappera, Johna Brennana, Jamesa Comeyja, Susan Rice, Johna Kerryja te nekadašnju ministricu pravosuđa Lorettu Lynch.
Brennan je već predmet kaznene prijave koju je podnio aktualni direktor CIA-e John Ratcliffe, dok je direktor FBI-ja Kash Patel otvorio istragu protiv Brennana i Comeyja, premda opseg ostaje nejasan.
U prošlosti je Trump javno prihvatio zaključak FBI-ja da se Rusija miješala u izbore, ali je istodobno u Helsinkiju 2018. odobrio Vladimira Putina kada je negirao zaključke američkih službi. Senatski odbor za obavještajne poslove 2020. u tisućstraničnom izvješću utvrdio je da je Moskva intervenirala u Trumpovu korist.
Gabbard sada ističe deklasificirano izvješće Kongresa iz 2020. prema kojem je „primarni cilj ruskog upletanja bio potkopati povjerenje u američki izborni proces, a ne pomoći Trumpu”. Tvrdnje uključuju i navod da Putin nije namjeravao objaviti najštetnije informacije o Clinton prije izbora te da su hakeri Demokratskog nacionalnog odbora došli do e-pošte koja opisuje njezine „psihofizičke probleme” i navodnu svakodnevnu terapiju „teškim sredstvima za smirenje”.
Većina umirovljenih obavještajaca kritizira Gabbard: bivši analitičar CIA-e Fulton Armstrong upozorava da je „političko instrumentaliziranje obavještajne zajednice“ poprimilo zabrinjavajuće razmjere.
Iako je istraga tek na početku, dramatičan potez Ministarstva pravosuđa dodatno će zaoštriti ionako polariziranu političku klimu uoči predsjedničkih izbora.