Brodsko-posavski župan Danijel Marušić poručio je da se zagađenje zraka koje je sredinom srpnja ponovno pogodilo Slavonski Brod može riješiti jedino na međudržavnoj razini, jer izvor problema leži preko granice – na odlagalištu otpada u Bosanskom Brodu.
Požar koji je izbio u noći s 3. na 4. srpnja na tamošnjem gradskom deponiju poslao je oblak gustog dima prema hrvatskoj strani. Mjerne postaje u Slavonskom Brodu zabilježile su znatno povišene koncentracije lebdećih čestica, dok su građani osjećali jak, neugodan miris.
„Odmah sam obavijestio ministra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana i ministricu zaštite okoliša Mariju Vučković, koji moraju poduzeti potrebne korake budući da se izvor problema nalazi u drugoj državi”, rekao je Marušić.
Prema županovim riječima, dvoje ministara obavijestilo je hrvatsko veleposlanstvo u Bosni i Hercegovini, a Marušić je o teškoćama razgovarao i na sastanku premijera Andreja Plenkovića sa županima. Onečišćenje se, ovisno o smjeru vjetra, i dalje mjeri, pa je ministrica Vučković od Instituta za medicinska istraživanja zatražila dodatna kemijska ispitivanja zraka.
Marušić ne zna je li Bosna i Hercegovina zatražila međunarodnu pomoć, ali je najavio da će građane obavještavati o novim saznanjima te ih pozvao da slijede preporuke Nastavnog zavoda za javno zdravstvo, osobito kronični bolesnici i djeca.
Istoga dana stigla je i treća ovogodišnja odluka o proglašenju prirodne nepogode za područje Brodsko-posavske županije. Pročelnik županijskog odjela za gospodarstvo i poljoprivredu Željko Burazović objavio je da je 16. srpnja, zbog olujnog nevremena s jakom tučom koje je 8. srpnja poharalo prostor Slavonskog Broda te općina Bebrina, Garčin, Gornja Vrba, Gundinci, Oprisavci i Velika Kopanica, proglašena nova elementarna šteta.
Svim poljoprivrednicima i vlasnicima oštećenih objekata upućen je poziv da štetu prijave svojim lokalnim jedinicama kako bi pokrenuli postupak naknade.