Donald Trump suočava se s valom negodovanja iz vlastitih redova nakon što je Ministarstvo pravosuđa i FBI prošli tjedan zaključio da u slučaju smrti Jeffreyja Epsteina „nije bilo zataškavanja” i da famozna „klijentska lista” – kojom su Trumpovi suradnici godinama mahali – zapravo ne postoji.
„So disappointed in Trump on this one, it’s inexcusable”, napisao je jedan od članova ultrapro-Trump foruma The Donald ubrzo nakon objave memoranduma. Takvi prigovori, objavljeni na mreži koja je nekad slavno branila svaki predsjednikov potez, signaliziraju duboko razočaranje temeljnog MAGA pokreta.
Dodatno ulje na vatru dolila je istraga magazina WIRED prema kojoj je nadzorna snimka s hodnika ispred Epsteinove ćelije „vjerojatno modificirana”. Trump je na optužbe reagirao objavom na Truth Socialu, tvrdeći da „sebični ljudi” žele nauditi njegovoj administraciji „sve zbog tipa koji nikad ne umire”.
Širi val nezadovoljstva Epstein nije jedina točka prijepora:
• Tucker Carlson kritizirao je napad na Iran. • Laura Loomer prozvala je darovanje luksuznog zrakoplova iz Katara. • Ben Shapiro prigovorio je carinama. • Joe Rogan napao je racije ICE-a usmjerene na radnike bez kaznenih djela. • Elon Musk odbio je „Big Beautiful Bill”.
Niz udaraca stigao je i s teorijsko-zavjereničke desnice. Nakon što je šef EPA-e Lee Zeldin objavio dokumente koji pobijaju mit o „chemtrailsima”, korisnici su ga optužili za „pokušaj zataškavanja vremenskog rata”. Sličan revolt izbio je kada je ministar zdravstva Robert F. Kennedy Jr. usred epidemije ospica podržao MMR cjepivo, iako su ga antivakserske zajednice smatrale svojim junakom.
Imigracijska politika, nekad središnja točka Trumpove kampanje, također postaje mina pod vlastitim stopalima. „Mass deportations are a lie”, poručio je bijeli nacionalist Nick Fuentes, dodajući kako više ne vrijedi kriviti „loše savjetnike”. Njegov vapaj odjeknuo je diljem krajnje desnih kanala: „Kad počinju masovne deportacije?” pitao je influencer David Freeman, poznat kao Gunther Eagleman, pred 1,4 milijuna pratitelja.
Mogući „tisuću rezova” Analitičar Matthew Gertz iz organizacije Media Matters upozorava da bi se ogorčenost mogla preliti s rubnih foruma na vodeće konzervativne utjecajnike. „Potencijalno je to scenarij smrti od tisuću rezova: dovoljno kritika iz dovoljno pravaca može promijeniti kalkulaciju”, kaže Gertz, dodajući da bi, ako se raspoloženje preokrene, „desni medijski ekosustav brzo prilagodio svoj ton”.
Za sada većina prominentnih komentatora još pazi da izravno ne napadne predsjednika, prebacujući krivicu na državnu odvjetnicu Pam Bondi ili druge dužnosnike. No pukotine su sve šire; čak je i komičar Andrew Schulz, koji je tijekom kampanje ugostio Trumpa u podcastu, zaključio: „He’s doing the exact opposite of everything I voted for.”
Ukoliko se nezadovoljstvo nastavi gomilati, Trump bi se uoči iduće izborne godine prvi put mogao naći bez čvrstog digitalnog štita koji mu je godinama jamčio lojalnost najvatrenijih pristaša.