LONDON – Nakon godina napetosti, Keir Starmer i Emmanuel Macron posljednjih su mjeseci gradili sliku svježe anglo-francuske bliskosti. Državni posjet francuskog predsjednika – prvi te razine od 2008. – trebao je biti kruna tog zahlađivanja odnosa. U programu su zajednička obrambena suradnja, novi dogovor o zaustavljanju ilegalnih prelazaka La Manchea, jačanje nuklearne kooperacije i svečana večera u dvorcu Windsor s kraljem Charlesom.
No, iza srdačnih rukovanja probijaju se prve pukotine.
• Zajednička fronta prema Donaldu Trumpu
Britanski i francuski dužnosnici dosad su nastojali održati Trumpa za stolom ukrajinskih mirovnih pregovora. S obzirom na zastoj, sve se otvorenije žale na metode one druge strane. „Postoji jasna, taktička odluka Downing Streeta da teške razgovore vodi iza zatvorenih vrata. To baš i nije Macronov stil”, kaže jedan bivši britanski diplomat. Francuski sugovornici, pak, tvrde da London „preveliku težinu” daje američkim sigurnosnim jamstvima koja se još nisu materijalizirala.
• Trgovinske iskre
Macron je navodno nezadovoljan dogovorom Starmera i Trumpa kojim se ublažavaju američke carine na britansku robu, dok Francuska i ostatak EU-a i dalje plaćaju pune tarife. Francuski zastupnik iz Macronove stranke Renew poručio je kako je London „spreman prodati dušu za dogovor s SAD-om”, što kod ostalih Europljana budi sumnje u iskrenost britanskih pregovarača prema Bruxellesu. Britanski diplomat na tu je opasku reagirao samo – prevrtanjem očiju.
• Različiti pristupi migracijama i ribarstvu
London uporno traži oštrije francuske poteze prema migrantima koji iz Calaisa kreću prema britanskoj obali, dok Pariz problem tretira kao šire, europsko pitanje. Još tinja i nezadovoljstvo zbog ribarskog sporazuma koji je Francuska izborila tijekom prošlogodišnjeg „resetiranja” odnosa Ujedinjenog Kraljevstva i EU-a.
Unatoč svemu, obostrano je priznanje da je relacija neusporedivo bolja nego u eri Borisa Johnsona i Liz Truss. „Velika je to promjena u odnosu na dane kada su odnosi bili prilično loši”, podsjeća bivši veleposlanik u Parizu Peter Ricketts.
Analitičari ističu da je Starmer prema Bijeloj kući „puno oprezniji”, dok se Macron, kako tvrde u Londonu, kroz međunarodne inicijative pokušava pozicionirati kao „mirotvorac” pred kraj mandata. Ipak, akademici s obje strane La Manchea slažu se da dvojica čelnika, usprkos različitim stilovima, dijele slične ciljeve – i u ovom trenutku trebaju jedan drugoga.