Francuski predsjednik Emmanuel Macron i prva dama Brigitte Macron podigli su ovoga tjedna tužbu za klevetu protiv američke desničarske komentatorice Candace Owens, optužujući je za širenje „provjerljivo lažnih i pogubnih laži” da je Brigitte rođena kao muškarac po imenu Jean-Michel Trogneux.
Owens, čiji podcast i društvene mreže dosežu milijune pratitelja, odbacila je optužbe i poručila da „ostaje pri svojoj priči”. Francuski predsjednički par u tužbi podnesenoj pred sudom u Kaliforniji tvrdi da je riječ o „kampanji globalnog ponižavanja” i „nemilosrdnom internetskom zlostavljanju”. Dokument ističe kako dokazi jasno pokazuju da je Jean-Michel Trogneux zapravo Brigittein 80-godišnji stariji brat, a ne ona sama.
Širenje zavjere Lažna tvrdnja prvi je put eksplodirala u Francuskoj krajem 2021., usred rekordnog nepovjerenja prema vlastima nakon prosvjeda žutih prsluka i pandemije covida koja je u zemlji odnijela više od 130 000 života. „Riječ je o jednoj od najraširenijih dezinformacija na svijetu – vidjelo ju je oko milijardu ljudi”, kaže novinarka Emmanuelle Anizon, autorica knjige „L’Affaire Madame” o nastanku i putu glasine.
Iskra je bila četverosatni YouTube razgovor takozvane „duhovne medijatorice” Amandine Roy i samoproglašene istraživačke novinarke Natache Rey. Nakon objave video je u nekoliko sati skupio pola milijuna pregleda, a hashtag #JeanMichelTrogneux zavladao je francuskim društvenim mrežama, potaknut profilima krajnje desnice i protivnika cijepljenja.
Pravna bitka u Parizu Brigitte Macron i njezin brat tužili su dvije žene u Parizu početkom 2022. i u rujnu 2024. dobili presudu: sud im je dosudio 8 000 eura odštete za Brigitte i 5 000 eura za Trogneuxa. No žalbeni sud ovaj je mjesec poništio presudu uz obrazloženje da slučaj ne ulazi u okvir klevete. Pitanje je sada na stolu francuskog Cour de cassation, a u listopadu deset osoba čeka suđenje zbog internetskog uznemiravanja prve dame.
Svaki put kad se bračni par nađe pod povećalom javnosti, tvrdnje o spolu ponovno se razbuktaju. Posljednji val stigao je u svibnju, nakon što je snimka na kojoj Brigitte rukama gura suprugovo lice prilikom izlaska iz aviona postala viralna – Macron je to opisao kao bezazlenu bračnu šalu.
Šira slika Analitičari vide korijen problema u rastućem nepovjerenju prema političarima i tradicionalnim medijima. „Ljudi su godinama svjedočili zdravstvenim skandalima, a covid je samo pojačao sumnje”, objašnjava Anizon. U toj atmosferi teorije zavjere lako pronalaze plodno tlo, a društvene mreže ubrzavaju njihovo globalno širenje.
Brigitte Macron, koja se o navodima posljednji put javno oglasila 2022. godine, tada je poručila da se bori protiv internetskog zlostavljanja kako „nitko drugi ne bi morao prolaziti kroz isto”. Novi američki proces pokazat će može li sudski sustav izvan Francuske staviti točku na „najveću laž interneta” – ili će je digitalni megafoni nastaviti održavati na životu.