Velika Britanija namjerava u suradnji s Jordanom zračnim putem dostaviti humanitarnu pomoć Pojasu Gaze te evakuirati djecu kojoj je hitno potrebna medicinska skrb. Plan je potvrdio britanski premijer Keir Starmer nakon subotnjeg razgovora s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom i njemačkim kancelarom Friedrichom Merzom.
„The three leaders talked about the situation in Gaza, which they agreed is appalling, and emphasised the urgent need for an immediate ceasefire, for Israel to lift all restrictions on aid and urgently provide those suffering in Gaza with the food they so desperately need“, priopćio je Downing Street.
Čelnici su naglasili i važnost „robustnih planova“ kojima bi se privremeni prekid vatre pretvorio u trajni mir na Bliskom istoku. Istodobno je izraelska vojska objavila da će dopustiti Jordanu i Ujedinjenim Arapskim Emiratima zračno ubacivanje pomoći, iako su takvi letovi skuplji i donose znatno manje zaliha od konvoja kamiona.
Sve jači pritisak na Izrael
Globalne kritike zbog izraelske blokade pojasa Gaze pojačale su se nakon izvješća o gladi i raširenoj pothranjenosti. Zdravstvene vlasti u Gazi zabilježile su 43 smrtna slučaja uzrokovana glađu u samo tri dana ovog tjedna, čime je ukupni broj porastao na 111. Liječnička organizacija Médecins Sans Frontières upozorila je da se stopa teške pothranjenosti među djecom mlađom od pet godina u njihovoj klinici u Gazi utrostručila u zadnja dva tjedna, dok je čelnik agencije UNRWA priopćio da njegovi djelatnici na terenu padaju u nesvijest od gladi.
U zajedničkoj izjavi ranije ovoga tjedna Ujedinjeno Kraljevstvo i još 27 zemalja osudili su Izrael zbog uskraćivanja „ljudskog dostojanstva“ Palestincima te zatražili hitno ukidanje ograničenja i kraj rata. Najavili su i da je plan izraelskog ministra obrane Izraela Katza o premještanju 600 000 Palestinaca u tzv. „humanitarni grad“ u Rafahu „potpuno neprihvatljiv“. Izraelsko ministarstvo vanjskih poslova odgovorilo je da je izjava „odvojena od stvarnosti“, a vladin glasnogovornik David Mencer ustvrdio je: „There is no famine in Gaza. There is a famine of the truth.“
Politički pritisci na Starmera
Dok se humanitarna kriza produbljuje, Starmer se suočava s rastućim zahtjevima unutar vlastite vlade i parlamenta da Ujedinjeno Kraljevstvo ubrza priznanje palestinske državnosti. Među zagovornicima tog poteza su potpredsjednica vlade Angela Rayner, ministrica unutarnjih poslova Yvette Cooper, ministar zdravstva Wes Streeting, ministrica pravosuđa Shabana Mahmood te ministar za Sjevernu Irsku Hilary Benn.
Šef diplomacije David Lammy pak trpi kritike zastupnika iz više stranaka. Konzervativac Kit Malthouse optužio ga je za „kompliciranost nedjelovanjem“ usred „svakodnevnih linča i protjerivanja na Zapadnoj obali“, upozorivši da postoji „osobni rizik“ završetka na Sudu u Haagu.
Sljedeći koraci
London, Pariz i Berlin najavljuju intenzivnu diplomatsku koordinaciju kako bi osigurali provedbu prekida vatre i dugoročno rješenje. Prvi konkretan potez trebala bi biti britansko-jordanska operacija zračnog dopremanja hrane i lijekova, kao i hitna evakuacija teško bolesne djece iz Gaze.