Britanska vlada ovog će ljeta uputiti svoju antikorupcijsku povjerenicu, barunicu Margaret Hodge, na Britanske Djevičanske Otoke (BDO) nakon što je teritorij propustio ključni rok za uspostavu javnog registra stvarnih vlasnika.
Britanski ministar za vanjsku politiku Stephen Doughty potvrdio je da je zatražio od Hodge da na licu mjesta provjeri koliko je BDO napredovao u uspostavi registra korisnog vlasništva (RBO) te da mu „pažljivo razmotriti” moguće daljnje korake nakon što mu podnese izvješće po završetku ljeta.
Rok koji je BDO propustio odnosi se na obvezu uvođenja RBO-a do srpnja 2025., dogovorenu 2018. kada je britanski parlament naložio svim prekomorskim teritorijima da otvore podatke o tome tko stvarno posjeduje tvrtke i imovinu. Ministarstvo vanjskih poslova prošloga je tjedna održalo dijalog o suzbijanju nedopuštenih financijskih tokova s prekomorskim teritorijima – a upravo je pitanje transparentnih registara dominiralo raspravom.
Djevičanski Otoci dodatno su pod pritiskom jer su se nedavno našli na „sivoj listi” Radne skupine za financijsko djelovanje (FATF), što znači da ondje postoje „nedostaci” u borbi protiv pranja novca i financiranja terorizma.
Umjesto javnog RBO-a, vlada BDO-a predložila je tzv. registar „legitimnog interesa” koji ne bi bio dostupan javnosti, uz mogućnost da se stvarnog vlasnika obavijesti ako novinar ili organizacija civilnog društva zatraži uvid u podatke. Organizacija Transparency International te je prijedloge nazvala „krajnje neadekvatnima”.
Barunica Hodge bila je jedna od glavnih zagovornica zakona iz 2018. kojim su RBO-i postali obveza za sve britanske prekomorske teritorije. Neki od njih još uvijek odgađaju provedbu, pozivajući se na presudu Suda Europske unije koja ističe pravo na privatnost. Ipak, Cayman Islands su, prema Doughtyjevima riječima, pohvaljene zbog napretka, dok su Djevičanski Otoci sada izdvojeni kao problematični slučaj.
London, istina, ima mogućnost nametnuti zakonodavstvo prekomorskim teritorijima tzv. „odlukom u vijeću”, no taj se potez koristi samo u iznimnim situacijama poput pitanja smrtne kazne ili istospolnih brakova. Hoće li i BDO doći na red, ovisit će o nalazima Hodge i reakciji vlade nakon ljeta.