Velika Britanija i Njemačka potpisale su u četvrtak sveobuhvatan sporazum o prijateljstvu koji pokriva područja od obrane i vanjske politike do prometa i borbe protiv krijumčarenja ljudi. Dokument je ozvaničen u londonskom muzeju Victoria & Albert tijekom prvog posjeta njemačkog kancelara Friedricha Merza britanskoj prijestolnici.
„Ovo je povijesni dan za njemačko-britanske odnose. Želimo produbiti suradnju na području obrane, vanjske politike, gospodarstva i domaće politike”, poručio je Merz na svečanosti potpisivanja.
Potpis dolazi samo tjedan dana nakon trodnevnog državnog posjeta francuskog predsjednika Emmanuela Macrona Ujedinjenom Kraljevstvu, čime su tri najveća europska gospodarstva signalizirala namjeru tješnje međusobne suradnje u trenutku kada se kontinent suočava s novim gospodarskim i sigurnosnim prijetnjama.
Stručnjak berlinskog instituta SWP Nicolai von Ondarza ocijenio je da sporazum „s jedne strane označava normalizaciju njemačko-britanskih odnosa gotovo deset godina nakon britanskog referenduma o izlasku iz EU-a, a s druge pokazuje da Britanija, u svjetlu transatlantske neizvjesnosti, postaje sve važniji partner na polju sigurnosti”.
Ključne obrambene točke • Ugovor uključuje klauzulu o međusobnoj pomoći, „vrlo važnu s obzirom na rusku agresiju protiv Ukrajine”, ističu njemački dužnosnici. • Nadovezuje se na lani potpisani sporazum o zajedničkom razvoju dalekometnog napadačkog oružja. • Britanija i Njemačka dogovorile su zajedničke izvozne kampanje za opremu koju zajednički proizvode, poput borbenog zrakoplova Typhoon Eurofighter i oklopnog vozila Boxer. Time Berlin prvi put nakon desetljeća otvara vrata prodaji Typhoona državama poput Saudijske Arabije i Turske. • Njemačka tvrtka za obrambenu tehnologiju Stark izgradit će prvu tvornicu izvan domovine – u Velikoj Britaniji – namijenjenu razvoju besposadnih sustava potpomognutih umjetnom inteligencijom.
Migracije i borba protiv krijumčara U političkom dijelu najavljeno je usko partnerstvo u suzbijanju ilegalnih migracija. Berlin se obvezao da će do kraja godine izmijeniti zakon kako bi kriminalizirao olakšavanje ilegalnih prelazaka u Ujedinjeno Kraljevstvo. Time bi njemačkoj policiji bile dane ovlasti za pretres skladišta u kojima krijumčari skrivaju male čamce namijenjene prelasku La Manchea – važan argument za britanskog premijera Keira Starmera, čija se vlada nalazi pod pritiskom da smanji broj tražitelja azila.
Šira geopolitička pozadina Sporazum je sklopljen u trenutku kada Europa strahuje od novih američkih carina i preispituje razinu američke predanosti obrani kontinenta nakon povratka predsjednika Donalda Trumpa u Bijelu kuću. Jačanje oslonca unutar Europe, uključujući i nedavni dogovor Pariza i Londona o produbljenju nuklearne suradnje, dio je šire strategije pripreme za neizvjesnu transatlantsku budućnost.
Potpis u Londonu zato se tumači kao signal da europske sile, suočene s ratom u Ukrajini i gospodarskim pritiscima iz Washingtona, sve više računaju jedna na drugu u sigurnosnim i gospodarskim pitanjima.