LONDON – Ujedinjeno Kraljevstvo i Njemačka završavaju pregovore o sveobuhvatnom sporazumu koji prvi put uvodi klauzulu međusobne pomoći u slučaju prijetnje bilo kojoj od dviju država, doznaje se od pet upućenih izvora. Potpisivanje se očekuje 17. srpnja, neposredno prije nego što se oba parlamenta povuku na ljetnu stanku.
Premijer Keir Starmer i tadašnji njemački kancelar Olaf Scholz prošlog su ljeta zajedničkom deklaracijom postavili temelje za jačanje suradnje u području sigurnosti i gospodarskog rasta. Otada su London i Berlin održali 18 rundi pregovora – tri licem u lice u Berlinu i dvije u Londonu – kako bi finalizirali tekst ugovora.
Ključni dio nacrta čini poglavlje o obrani koje se nadovezuje na Trinity House Agreement iz 2023. i propisuje da se „svaka strateška prijetnja jednoj zemlji smatra prijetnjom drugoj”. Time Njemačka prvi put stječe formalnu klauzulu uzajamne pomoći s obje europske nuklearne sile, što se uklapa u nastojanje kancelara Friedricha Merza da ojača europski kapacitet odvraćanja neovisno o Sjedinjenim Državama.
Dokument će, kako se očekuje, istodobno potvrditi privrženost obje zemlje NATO-u kao temelju kolektivne obrane, ali i naglasiti potrebu za tješnjom europskom vojnom suradnjom u vrijeme kada Washington postupno smanjuje angažman u transatlantskom savezu.
Ugovor bi trebao obuhvatiti i mjere za borbu protiv nezakonitih migracija, poboljšanje prometnih veza te jačanje istraživačke i inovacijske suradnje. Posebno osjetljivo pitanje jest širenje prekograničnih razmjena mladih: bilo kakav konkretniji dogovor o mobilnosti mladih pregovarat će se na razini EU-a, nakon što London u svibnju nije uspio postići sporazum u sklopu tzv. „reseta” odnosa.
Berlin je među najglasnijim zagovornicima liberalnijih pravila koja bi omogućila većem broju mladih ljudi dolazak u Britaniju, no britanska vlada istodobno trpi pritisak da smanji i legalnu i ilegalnu migraciju.
Glasnogovornik njemačkog Ministarstva vanjskih poslova poručio je: „The treaty will deal with the entire range of our relations.” Britansko Ministarstvo vanjskih poslova do zaključenja ovog izdanja nije komentiralo pregovore.