LONDON – Kada je Keir Starmer ušao u Downing Street, obećao je „istrgnuti trulež” iz britanske politike. No, godinu dana poslije, kampanje za transparentnost upozoravaju da je napredak skroman, a povjerenje građana u institucije i dalje klizi nadolje.
Prema istraživanju National Centre for Social Research, udio birača koji vjeruju da će vlada državne interese staviti ispred stranačkih pao je na povijesni minimum.
„Vlada ne može zaustaviti sat padajućeg političkog povjerenja”, upozorio je Daniel Bruce iz Transparency International UK. „Dosadašnje mjere su tek „petljanje po rubovima”.”
Starmerova vlada ipak je pokrenula nekoliko poteza:
• uspostavljena je Modernisation Committee, koja je zatvorila rupu kroz koju su zastupnici mogli biti plaćeni za savjetovanje o javnim poslovima; • ažuriran je ministarski kodeks s naglaskom na javnu službu i neovisnost savjetnika za etička pitanja; • započet je proces ukidanja nasljednih lordova u Domu lordova.
Međutim, ključni stup reformskog paketa – potpuno neovisna Komisija za etiku i integritet – još ne postoji. Guardian je ovoga tjedna objavio da vlada razmatra tek spajanje postojećih regulatora pod zajednički „kišobran”, što je izazvalo novu skepsu. „Ako se time ne promijeni njihova stvarna moć, „nećemo napredovati”,“ poručio je Bruce.
Istodobno, vladu je pogodila afera s besplatnim poklonima i gostoprimstvima ministara, što je – tvrdi Susan Hawley iz skupine Spotlight on Corruption – „izbilo tepih“ ispod ambicioznog narativa o čišćenju politike.
Na udaru je i najavljeni izborni zakon. Plan bio je ograničiti inozemni novac i pojačati ovlasti Izborne komisije, ali rasprava je eksplodirala tek kad se doznalo da Elon Musk razmišlja o donaciji Nigel-u Farage-u i njegovu Reform UK-u. Kritičari strahuju da će vlada odustati od osjetljive, ali presudne mjere – općeg limita donacija – te se zadržati na kozmetici.
Vladin glasnogovornik tvrdi da je cilj „najviši standard javnog života”, naglašavajući mjesečnu objavu registara darova i susreta. No aktivisti smatraju da vrijeme curi. „Izgubili su prednost prvoga poteza; ako samo dotjeruju rubove, razgovor se neće pomaknuti”, kaže Hawley.
Za sada su laburističke reforme dovoljno velike da izazovu političku buku, ali premale da preokrenu percepciju da Westminster služi onima s najdubljim džepovima. Povjerenje, za koje je Starmer tvrdio da ga može „odmah“ obnoviti, ostaje najrjeđi resurs britanske politike.