Rezgar Beigzadeh Babamiri, 47-godišnji poljoprivrednik iz pokrajine Bukan i otac troje djece, osuđen je na smrt zbog navodne „oružane pobune”, „vođenja oružane skupine” i „špijunaže za Izrael”. Presuda je objavljena prošloga tjedna, a njegovi najbliži i organizacije za ljudska prava tvrde da se temelji na priznanjima iznuđenim brutalnim mučenjem.
Babamiri je uhićen u travnju 2023., nekoliko mjeseci nakon što je – prema svjedočenjima njegovih sugrađana – tajno dopremao zavoje i lijekove liječnicima koji su zbrinjavali ranjene prosvjednike pokreta „Žene, život, sloboda”. Prosvjedi su zahvatili Iran poslije smrti 22-godišnje Mahse Amini u policijskom pritvoru u listopadu 2022.
„Tada se posvuda pucalo, ljudi su krvarili na ulicama i svi su pomagali jedni drugima. Moj otac se jednostavno nije mogao praviti da to ne vidi”, prisjetila se njegova 24-godišnja kći Zhino, koja danas živi u Norveškoj.
Isprva se činilo da je riječ o kratkom ispitivanju, no Babamiri je potom nestao u samici i mjesecima bio bez odvjetnika ili kontakta s obitelji. Kurdska mreža za ljudska prava tvrdi da je tek nakon četiri mjeseca smješten u zatvorsku ćeliju s drugim osumnjičenicima.
U srpnju 2024. državna televizija emitirala je video u kojem Babamiri „priznaje” krivnju. U pismu prokrijumčarenom iz zatvora opisao je da je prethodno podvrgnut waterboardingu, elektrošokovima, lažnim smaknućima i batinama koje su ga djelomično oglušile. „Kad sam prvi put čitala pismo, preskakala sam dijelove o mučenju. Nisam mogla podnijeti što su mu radili”, kazala je Zhino.
Amnesty International povezuje njegov slučaj s valom uhićenja i pogubljenja studenata i aktivista nakon prosvjeda 2022., naglašavajući da su Kurdi – etnička manjina u Iranu – osobito pogođeni proizvoljnim pritvaranjem.
„Moj tata i ostali plaćaju cijenu zato što su rođeni kao Kurdi. Rekli su mu da se nitko neće zauzeti za njega i da će završiti u masovnoj grobnici”, govori kći, koja je nakon početne šutnje pokrenula inicijativu „Daughters of Justice” kako bi spasila očeve iza rešetaka.
Iako su rodbina u Iranu prestravljena, a telefonski razgovori sve teži – otac je zbog batina djelomično gluh pa je posljednji put neprestano ponavljao: „Zhino, jesi li tu?” – ona odbija odustati. „Svaki se dan bojim otvoriti mobitel i pronaći njegovo ime na popisu pogubljenih”, priznaje.
Babamiri i četvorica suoptuženih čekaju datum izvršenja kazne. Aktivisti pozivaju međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak na Teheran i spriječi novo pogubljenje koje, prema njihovim riječima, počiva na montiranom procesu i mučenju.