Najžešći obračuni u godinama potresaju jug Sirije: prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova u Damasku poginulo je više od 30 osoba, dok Sirijski opservatorij za ljudska prava govori o najmanje 99 mrtvih, među kojima su dvoje djece, dvije žene i 14 pripadnika sigurnosnih snaga.
Borbe su počele u pokrajini Sweida nakon što je, prema navodima Opservatorija, pripadnik beduinskog plemena oteo i opljačkao prodavača povrća iz Druža. Uslijedile su akcije osvete, otmice i zasjede, a u sukob su se ubrzo uključile oružane formacije obje zajednice. Neki policajci i vojnici, tvrdi Opservatorij, stali su na stranu Beduina.
Sirijsko ministarstvo unutarnjih poslova poslalo je u ponedjeljak snage reda kako bi „uspostavile zakon i red”. Glasnogovornik ministarstva Noureddine al-Baba poručio je za državnu televiziju da su „sukobi u suštini nesektarski” te da se država „ne suprotstavlja Družima, nego banditima i kriminalcima”.
Istodobno su Druške vjerske vlasti zatražile prekid vatre, naglasivši da nisu protiv središnje vlasti. No jedan od trojice duhovnih vođa, šeik Hikmat al-Hijri, odbio je ulazak sigurnosnih snaga u pokrajinu i zatražio „međunarodnu zaštitu”.
„Vode se pregovori između uglednika grada Sweide i predstavnika opće sigurnosti i Ministarstva obrane kako bi se našlo rješenje”, izjavio je Bassem Fakhr iz pokreta Ljudi dostojanstva, najveće Druške frakcije u regiji.
UN-ova zamjenica posebnog izaslanika za Siriju Najat Rochdi izrazila je „duboku zabrinutost” te pozvala sve strane da „zaštite civile, obnove mir i spriječe poticanje mržnje”.
U kaos se u ponedjeljak uključio i Izrael. Vojska je priopćila da je gađala „nekoliko tenkova” sirijske vojske koji su se kretali prema Sweidi. Ministar obrane Israel Katz poručio je na platformi X da je to „jasno upozorenje sirijskom režimu – nećemo dopustiti napade na Druže u Siriji”.
Izrael, koji na Golanskoj visoravni također ima Drušku zajednicu, već je više puta tijekom 13-godišnjeg rata izvodio zračne udare po Siriji, najčešće na položaje iranskih i proruskih snaga. Damask je najnoviji napad osudio kao kršenje suvereniteta te pozvao države i organizacije da „poštuju nadležnost Arapske Republike Sirije i da ne potpomažu separatističke pobunjenike”.
Sukobi u Sweidi dodatno naglašavaju krhko sigurnosno stanje u zemlji u kojoj se frontovi službeno utišavaju, ali lokalni obračuni, ekonomski kolaps i vanjska upletanja ostavljaju stanovništvo u permanentnoj neizvjesnosti.