Za trodnevno prekoračenje turističkog boravka 35-godišnji Irac, u tekstu nazvan Thomas, proveo je gotovo stotinu dana u pritvoru američke Imigracijske i carinske službe (ICE) – uključujući vrijeme u saveznom zatvoru za kaznene prijestupnike u Atlanti.
Thomas, inženjer u tehnološkoj tvrtki i otac troje djece, stigao je prošle jeseni u Zapadnu Virginiju posjetiti djevojku. Putovao je u okviru programa bezviznog režima koji omogućuje boravak do 90 dana. Planirao je poletjeti kući u prosincu, no liječnik mu je zbog ozljede lista zabranio let osam do 12 tjedana, što ga je zadržalo tri dana preko roka.
• Policija ga je u prosincu uhitila u Savannahu nakon svađe s djevojkom, a optužila ga je za „lažno zatočenje” koje sama djevojka nije podržala. • Nakon plaćanja jamčevine preuzeo ga je ICE i odveo u centar Folkston u Georgiji, kojim upravlja privatna zatvorska korporacija Geo Group. • Već 17. prosinca potpisao je nalog za dobrovoljni povratak u Irsku, no ostao je zatočen i bez objašnjenja čekao deportaciju.
„Nitko nije siguran kad jednom uđe u taj sustav”, rekao je iz svog doma u Irskoj nakon povratka.
Nakon dva mjeseca u Folkstonu, Thomas i gotovo 50 drugih prebačeni su u Federal Correctional Institution Atlanta, zatvor pod nadzorom američkog Ureda za savezne zatvore (BoP). Ondje, tvrdi, uvjeti su bili gori:
• madraci puni žohara i miševa, poderani kombinezoni, iskorišteno donje rublje s mrljama; • jedan toaletni papir tjedno, samo tri ispiranja WC-a na sat; • „odvratna kaša” od mesa s kostima, česta glad; • lijekove su mu, kaže, bacali pod vrata ćelije; pristup liječniku bio je gotovo nemoguć.
„Tretirali su nas kao kriminalce. Bili smo manje od ljudi”, opisao je. Tjednima nije vidio nebo, a zbog nedostatka kretanja ponovno mu se aktivirala išijas bol.
Krajem ožujka, nakon novih preseljenja između ustanova, dvojica naoružanih agenata otpratila su ga avionom u Dublin. Dobio je desetogodišnju zabranu ulaska u Sjedinjene Države. Djevojka najavljuje preseljenje u Irsku: „Za njega povratak više nije opcija, a ni ja više ne želim biti u Americi.”
Stručnjaci za imigracijsko pravo šokirani su duljinom pritvora za tako manji prekršaj. Sirine Shebaya iz Nacionalnog imigracijskog projekta ocjenjuje da je „apsurdno i rasipno” držati nekoga tri mjeseca zbog medicinski opravdanog prekoračenja. Jennifer Ibañez Whitlock iz Nacionalnog imigracijskog pravnog centra podsjeća da ICE ima diskrecijsko pravo pustiti osobu uz obvezu samostalnog povratka, no Trumpova administracija „po defaultu zadržava ljude u pritvoru”.
Thomas se i dalje bori s nesanicom i zdravstvenim posljedicama: „Trebat će mi dugo da razmrsim sve što sam prošao. Još uvijek mi se čini nestvarno – kao da gledam film.”