Bivši ministar obrane Andrija Hebrang podržao je Vladin plan da od siječnja 2026. vrati obvezno služenje vojnog roka, ali upozorava da dvomjesečno temeljno vojno osposobljavanje „nije dovoljno”.
U lipnju su potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić te načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Tihomir Kundid predstavili dokumente kojima se, nakon ukidanja 2008., ponovno uvodi obveza. Prema prijedlogu, ročnici bi dva mjeseca prolazili osnovnu obuku i za to primali 1 100 eura neto.
Hebrang smatra da je i takav potez „bolje išta nego ništa”, ali drži da je razdoblje prekratko za ozbiljnu spremnost: „U ta dva mjeseca mogu svladati osnovne ratne vještine i rukovanje jednim oružjem, no to nije dovoljno za dobivanje rata.” Predlaže barem tri mjeseca s dodatnim, specijalističkim usavršavanjem, a dugoročno produženje na pet mjeseci.
Oštra je i njegova kritika protivnika reforme. „I na taj nedovoljni prvi korak lijevo-liberalna-jugokomunistička opcija se naježila i sada računaju na prigovor savjesti”, kaže, procjenjujući da bi trećina mladića mogla posegnuti za tom mogućnošću. Za Hebranga savjest podrazumijeva i spremnost na obranu domovine, pa bi prigovor savjesti ukinuo.
Posebno pozdravlja najavljenu prednost pri zapošljavanju u državnim i lokalnim službama za odslužene ročnike, nazivajući je „pozitivnom diskriminacijom” i podsjećajući da su u bivšoj Jugoslaviji vojna lica dobivala stanove i visoke plaće.
Bivši ministar podsjeća da Hrvatska već ima „13 generacija bez dana vojne obuke” i upozorava na posljedice: „Pobijedili smo u Domovinskom ratu jer smo imali vojnu izobrazbu. Zamislite sadašnju generaciju koja nema pojma o oružju da dođe do invazije.”
Ne slaže se ni s planiranom naknadom ročnicima: „Ne možeš plaćati nekoga da ide služiti vojni rok. Plaća se profesionalni vojnik; ovo je domoljubna i zakonska obveza.”
Hebrang zato vidi najavljenu reformu tek kao „prvi korak” te poziva birače da podrže političare koji su se „borili, a ne dezertirali” kako bi se obuka produljila, postala obvezna za sve i ostala bez instituta prigovora savjesti.