Umjetnica Maria Farmer, prva žena koja je 1996. prijavila Jeffreyja Epsteina i Ghislaine Maxwell za seksualne napade, otkrila je za New York Times kako je tada – kao i tijekom ponovnog razgovora s FBI-jem 2006. – američkim istražiteljima posebno skrenula pozornost na Donalda Trumpa.
Farmer je za Times ispričala da je motiv bila nelagodna epizoda iz kasne 1995. godine. Te noći, kazala je, pozvana je u Epsteinov ured na Manhattanu u trkaćim kratkim hlačama, a nedugo zatim pojavio se Trump u odijelu. „Osjećala sam strah; stajao je nada mnom i zagledao mi se u gole noge”, opisala je. Prema njezinim riječima, Epstein je ušao i rekao Trumpu: „Ne, ne. Ona nije tu za tebe”, nakon čega su se udaljili. Farmer tvrdi da je u hodniku čula kako Trump komentira da misli da ima 16 godina. Dodala je da ga poslije više nije vidjela u neprimjerenom društvu niti ga je optužila za konkretno nedjelo.
Farmer, tada u srednjim dvadesetima, radila je za Epsteina najprije kao agentica za umjetnine, a potom je na recepciji njegove kuće na Upper East Sideu bilježila dolaske djevojaka, mladih žena i slavnih gostiju. Danas se, kaže, pita što je FBI učinio s njezinim iskazima iz 1996. i 2006.
Epstein je 2008. sklopio nagodbu s tužiteljstvom Floride i priznao manje optužbe povezane s prostitucijom maloljetnica, izbjegavši teže savezne optužnice. Umro je 2019. u istražnom zatvoru; službeno je riječ o samoubojstvu. Maxwell je 2022. osuđena na 20 godina zatvora zbog trgovine djecom u seksualne svrhe.
Neobjavljeni istražni spisi, koji navodno sadrže svjedočenja, dokaze i imena moćnih Epsteinovih poznanika, postali su politička mina za bivšeg predsjednika. Dosad nijedna policijska ili sudska institucija nije Trumpa ni za što optužila niti ga imenovala osumnjičenikom.
Bijela kuća tvrdi da je „predsjednik odavno prekinuo prijateljstvo s Epsteinom”. Direktor komunikacija Steven Cheung izjavio je da Trump „nikada nije bio u njegovu uredu”, a glasnogovornica Karoline Leavitt poručila je da „glupi novinari NYTimesa očajnički pokušavaju povezati predsjednika Trumpa s Jeffreyjem Epsteinom” podsjetivši da ga je Trump izbacio iz kluba Mar-a-Lago „jer je bio gnjus”.
Trumpova retorika o Epsteinovom slučaju mijenjala se godinama: 2002. nazivao ga je „sjajnim momkom”, 2019. tvrdio da „nije obožavatelj”, a iste je godine na Twitteru poticao teoriju da je Bill Clinton povezan s Epsteinovom smrću. Tijekom kampanje 2024. sugerirao je da bi, pod pritiskom baze, mogao objaviti savezne spise o Epsteinovu slučaju, premda su njegova ministrica pravosuđa Pam Bondi i ravnatelj FBI-ja Kash Patel nedavno odstupili od ranijih obećanja o objavi dokumenata.
Negodovanje dijela birača pojačano je prošlog tjedna nakon napisa Wall Street Journala da je Trump 2003. Epsteinu uputio seksualno aluzivnu čestitku za rođendan; bivši predsjednik sve je nazvao izmišljotinom i tužio izdavača Ruperta Murdocha tražeći najmanje 10 milijardi dolara odštete.
Farmerino svjedočenje, ukoliko se pronađu pisani tragovi u tajnim spisima, moglo bi zadati novi udarac Trumpu i rasplamsati sumnje u službenu verziju Epsteinove smrti – ali i u načine na koje je američko pravosuđe dekadama tretiralo prijave njegovih žrtava.