Europski sud za ljudska prava (ESLJP) u Strasbourgu presudio je u utorak da 239 turskih državljana nije imalo pravedno suđenje kada su osuđeni na temelju – kako navodi sud – isključive činjenice da su koristili šifriranu mobilnu aplikaciju ByLock.
Sud je kritizirao „kategorički pristup nacionalnih sudova prema korištenju ByLocka” ističući da je „pod tim pristupom svatko čije je korištenje ByLocka utvrdio domaći sud, mogao biti osuđen samo na toj osnovi za članstvo u oružanoj terorističkoj organizaciji”. Time je, zaključuje ESLJP, prekršeno pravo na pošteno suđenje iz Europske konvencije o ljudskim pravima.
Optuženi su bili označeni kao pripadnici Hizmet-a, pokreta koji je vodio pokojni islamski propovjednik Fethullah Gülen. Ankara ga smatra organizatorom neuspjelog državnog udara iz 2016., u kojem je poginulo oko 250 ljudi, a uslijedile su masovne čistke i uhićenja bez presedana u suvremenoj Turskoj.
Prema uredu istanbulskog tužitelja, od pokušaja puča uhićeno je više od 25 000 navodnih pripadnika Hizmeta, dok je oko 9 000 osoba i dalje u pritvoru.
Gülen, nekoć blizak suradnik predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana, preselio se u Sjedinjene Države 1999. i ondje ostao do smrti 2024. godine.
Presuda od utorka nije prva koju je ESLJP donio protiv Turske zbog oslanjanja na ByLock. Veliko vijeće Suda već je u rujnu 2023. konstatiralo sustavni problem, a ESLJP sada podsjeća da je od tada turskoj vladi već proslijedio oko 5 000 sličnih tužbi te da se „tisuće novih i dalje gomilaju”.
Krajem lipnja ove godine Turska je imala 21 050 neriješenih predmeta pred ESLJP-om, što čini 35 % ukupnog broja. Slijede Rusija s 8 050 (13,4 %) i Ukrajina sa 7 300 (12,1 %) prijava.
Odluke ESLJP-a su obvezujuće, pa će Ankara morati načiniti promjene u sudskoj praksi ako želi izbjeći nove sankcije i odštete u sličnim slučajevima.