Europske sile najavile su da će 29. kolovoza pokrenuti postupak ponovnog uvođenja sankcija Ujedinjenih naroda Iranu ne pokaže li Teheran do tada „čvrstu, opipljivu i provjerljivu obvezu” da zaustavi širenje svojeg nuklearnog programa.
Francuski ministar vanjskih poslova Jean-Noël Barrot izjavio je na sastanku ministara vanjskih poslova EU-a: „Francuska i njezini partneri … opravdano su da ponovno uvedu globalne embargoe na oružje, banke i nuklearnu opremu ukinute prije 10 godina. Bez čvrste, opipljive i provjerljive obveze Irana, to ćemo učiniti najkasnije do kraja kolovoza.”
Pokrene li se postupak, čitav arsenal sankcija mogao bi biti ponovno na snazi do 15. listopada. Time bi Velika Britanija, Francuska i Njemačka, potpisnice nuklearnog sporazuma iz 2015., zadržale ključnu polugu pritiska na Teheran. Glavni zahtjev triju europskih zemalja jest povratak inspektora Međunarodne agencije za atomsku energiju u Iran, među ostalim kako bi se spriječio pokušaj preustroja iranskog nuklearnog programa nakon američkih zračnih napada u lipnju.
Mehanizam „snapbacka” ugrađen u sporazum znači da Kina ni Rusija ne mogu staviti veto na ponovno uvođenje sankcija, a isto ne može ni Sjedinjene Države koje su 2018. napustile sporazum. Aktivacija bi se provodila kroz sedmo poglavlje Povelje UN-a i automatski bi vratila šest rezolucija, među kojima i onu koja Iranu nalaže suspenziju svih aktivnosti povezanih s obogaćivanjem uranija i preradom, uključujući istraživanje i razvoj.
Povratak rezolucija zahtijevao bi i da sve države članice UN-a spriječe prijenos materijala i tehnologija koji bi mogli poslužiti iranskom nuklearnom ili raketnom programu. Stručnjaci za sankcije u Teheranu napominju da one ne bi nužno odmah zaustavile sav izvoz iranske nafte niti potpuno prekinule trgovinske kanale, ali bi međunarodnim financijskim institucijama zabranile nove zajmove i povoljne kreditne linije, osim za humanitarne i razvojne svrhe.
Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi nedavno je upozorio da bi pokretanje snapbacka „značilo kraj europske uloge u iranskom nuklearnom pitanju i možda najmračniju točku u odnosima Irana i triju europskih država, točku koja se možda nikada neće popraviti”. Upozorio je diplomate kako je „jedna od velikih zabluda Europljana što misle da im alat ‘snapback’ daje moć djelovati u iranskom nuklearnom pitanju, dok je to potpuno pogrešna percepcija. Ako te zemlje krenu prema snapbacku, rješavanje iranskog nuklearnog pitanja učinit će još složenijim i težim.”