Bruxelles – Suočena s novom rundom američkih carina koje bi od 9. srpnja mogle narasti i do 50 %, Europska unija okreće se prema Pacifiku i razmatra neobičan savez s članicama Sporazuma o sveobuhvatnom i progresivnom partnerstvu za transpacifičku suradnju (CPTPP).
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen na summitu EU-a poručila je da bi zajednička platforma 39 država – članica Unije i CPTPP-a – „pokazala svijetu da je slobodna trgovina moguća na temelju pravila”. Zajedno bi obuhvatile oko 30 % svjetske razmjene robe i usluga.
Ključna ideja: „standstill” dogovor • Veterani trgovinskih pregovora Tim Groser, Steve Verheul i John Clarke predlažu da se Unija i pacifički blok najprije obvežu na tzv. Standstill Agreement kojim bi međusobno zadržali otvorene tržišne pristupe. • „Time bi se Washingtonu poslala snažna poruka da se velik dio globalnog gospodarstva i dalje drži pravila”, navode trojica autora.
Amerika izvan igre – zasad Sjedinjene Države su 2017., pod vodstvom Donalda Trumpa, odustale od tadašnjeg TPP-a. Na pitanje hoće li Washington moći sudjelovati u novoj inicijativi, von der Leyen je odgovorila: „Amerikanci su u jednom trenutku otišli.” Ulazak bi, dodala je, ovisio o dvama blokovima.
Ne zatvarati vrata SAD-u, poručuje i bivši glavni pregovarač EU-a Ignacio García Bercero, ali ako Washington „ne vjeruje da su pravila rješenje, drugi će morati ići dalje bez njega”.
Britanska potpora nakon Brexita Ujedinjeno Kraljevstvo, koje je CPTPP-u pristupilo u prosincu, vidi priliku za dodatno otvaranje tržišta. Premijer Keir Starmer kazao je da je već razgovarao s čelnicima Japana, Singapura, Australije, Novog Zelanda i Kanade o tome „kako kao skupina možemo trgovati lakše i bolje”.
Put prema novim globalnim pravilima Zbog paralize Svjetske trgovinske organizacije – gdje je konsenzus nužan, a SAD blokira reforme – zagovornici novog partnerstva smatraju da bi EU i CPTPP mogli postati „fokus za razvoj novih pravila” koja bi ponovno potaknula rast i prosperitet.
Koraci koji slijede • Von der Leyen je već objavila zajedničku izjavu s novozelandskim premijerom Christopherom Luxonom o pokretanju dijaloga između dvaju blokova „što je prije moguće”. • Ministri CPTPP-a sredinom svibnja u korejskom Jejuu pozvali su na isti korak. • EU službenik potvrdio je da je ministarski sastanak planiran za srpanj, uz napomenu: „EU se ne priključuje CPTPP-u, nego gradi mostove između dviju skupina.”
Ako inicijativa zaživi, Bruxelles bi prvi put od Brexita i poremećaja u WTO-u mogao preusmjeriti težište globalne trgovinske politike – daleko od Washingtona i bliže rastućoj pacifičkoj osi liberalne trgovine.