Europska unija pojačala je pritisak na Izrael nakon najnovijih izvješća o civilnim žrtvama na mjestima za distribuciju humanitarne pomoći u Pojasu Gaze.
Šefica europske diplomacije Kaja Kallas priopćila je da je u utorak ponovno razgovarala s izraelskim ministrom Gideonom Saarom i poručila kako „IDF mora prestati ubijati ljude na distribucijskim punktovima”. Na platformi X dodala je kako je „ubijanje civila koji traže pomoć neobranjivo” te upozorila da „sve opcije ostaju na stolu ako Izrael ne ispuni svoja obećanja”.
EU je početkom ožujka postigla dogovor s izraelskim vlastima o povećanju dotoka pomoći u razorenu enklavu. Kallas je tada najavila „značajno povećanje dnevnog broja kamiona” u nadolazećim danima, ali Bruxelles sada procjenjuje da je ostvareni napredak nedostatan.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen pridružila se kritikama: „Civili ne mogu biti mete. Nikada.” Poručila je da su „slike iz Gaze nepodnošljive” i da je patnja civila „preduga i prevelika”.
Za hitan prekid vatre zauzela se i povjerenica za jednakost Hadja Lahbib, istaknuvši da „samo trenutačno, bezuvjetno i trajno primirje može okončati patnju”. Glasnogovornik Komisije Anouar El Anouni naglasio je kako su „kanali otvoreni i pritisak se vrši na izraelsku stranu, a vrijeme je presudno”.
Istoga dana Bruxelles je osudio navodne napade na objekte Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u Gazi. „Prostorije WHO-a ne smiju biti napadnute i moraju biti zaštićene”, rekao je El Anouni. Prema tvrdnjama glavnog ravnatelja WHO-a Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, izraelske snage ušle su u rezidenciju osoblja UN-ove agencije, prisilile žene i djecu na evakuaciju pješice te muškarce svezale, razoružale i ispitivale pod prijetnjom oružja.
Iako su europski dužnosnici priznali određeno poboljšanje u pristupu pomoći Gazi, zajednički zaključak ostaje da je potreban brži i odlučniji napredak – prije svega prekid vatre i pouzdani humanitarni koridori.