Oko dvadeset država članica Europske unije već je zatražilo zajmove u ukupnom iznosu od približno 100 milijardi eura iz novouspostavljenog mehanizma SAFE (Security Action for Europe), otkrio je povjerenik za obranu Andrius Kubilius.
SAFE je proljetos odobreni kreditni fond težak 150 milijardi eura, namijenjen nabavi vojne opreme. Pristup imaju sve članice EU-a, ali i Norveška te Ukrajina, dok Ujedinjeno Kraljevstvo razmatra priključivanje.
„Prema našoj neslužbenoj procjeni, oko 20 država članica uzet će zajmove – i to je vrlo konzervativna procjena”, rekao je Kubilius, napominjući da bi se iznos mogao dodatno povećati.
Među državama koje su, prema dostupnim informacijama, već poslale zahtjeve nalaze se Belgija, Bugarska, Cipar, Češka, Estonija, Francuska, Irska, Litva, Poljska i Rumunjska. Austrija, Finska i Slovačka još vagaju odluku, dok Njemačka i Švedska namjeravaju sudjelovati u zajedničkim nabavama, ali bez uzimanja kredita.
Prvi rok za iskazivanje interesa istječe idućeg utorka, a zemlje nakon toga imaju vremena do studenoga da preciziraju što će točno kupiti. Povjerenik je u pismu vladama pozvao na što širu zajedničku kupnju oružja, iako pravila dopuštaju i individualne projekte. Bruxelles je ostavio otvorena vrata i onim državama koje se predomisle nakon isteka roka.
SAFE se nadovezuje na sve jači pritisak da se europska obrambena industrija ojača i ubrza isporuke Ukrajini, istovremeno smanjujući ovisnost o američkoj opremi.