Darko Ćulum, dugogodišnji povjerenik Milorada Dodika na državnoj razini, vratio se na čelo Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) manje od četiri mjeseca nakon što je podnio ostavku slijedeći Dodikov zahtjev da se srpski kadrovi povuku iz institucija BiH.
„Vratio sam se na poziciju direktora SIPA-e”, potvrdio je u ponedjeljak Ćulum lokalnim medijima. Njegov potez simbolično označava krah Dodikova pokušaja da blokira rad zajedničkih institucija i pravosudnog sustava BiH.
Ključni trenutci:
• Ostavka u ožujku: Ćulum je istupio nakon što je Narodna skupština Republike Srpske donijela paket zakona kojim je pokušala isključiti državne policijske i pravosudne tijela s teritorija RS-a. Ti su propisi bili odgovor na prvostupanjsku presudu Suda BiH kojom je Dodik osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog ignoriranja odluka visokog predstavnika.
• Slaba odazivnost: Dodikov poziv upućen svim Srbima u državnim institucijama poslušalo je tek šest zaposlenika SIPA-e, uključujući Ćuluma, što je privremeno ostavilo agenciju bez rukovodstva. Zamjeničko mjesto drži prazno već godinu dana nakon bijega Zorana Galića u Hrvatsku zbog istrage za korupciju.
• Neuspjeli pravni manevar: Vijeće ministara BiH nikada nije formaliziralo Ćulumovu ostavku, a Ustavni sud BiH u međuvremenu je proglasio sporni set zakona iz Banje Luke neustavnim i poništio ih.
• Dodik popušta pritisku: Iako je prijetio daljnjom blokadom, predsjednik RS-a naknadno je priznao nadležnost državnog Tužiteljstva i Suda te se pojavio na saslušanju zbog istrage za napad na ustavni poredak.
Što slijedi:
Sud BiH do kraja srpnja treba donijeti pravomoćnu presudu Dodiku za neprovođenje odluka visokog predstavnika. Ako kazna prijeđe šest mjeseci zatvora, po automatizmu bi mu prestao mandat predsjednika Republike Srpske.
Povratak Darka Ćuluma u SIPA-u, agenciju čiji je zadatak borba protiv terorizma, korupcije i organiziranog kriminala, dodatno umanjuje realne izglede da Dodik nastavi institucionalnu blokadu koju je sam pokrenuo. Istodobno, pokazuje da dio kadrova iz Republike Srpske ipak ne želi riskirati karijeru i stabilnost sustava zbog političkog avanturizma svoga lidera.