Europski parlament izglasao je rezoluciju koja otvara put prema prvom jedinstvenom zakonodavnom okviru za zaštitu kućnih ljubimaca u Europskoj uniji. Paket mjera predviđa obvezno mikročipiranje i registraciju svih pasa i mačaka – uključujući životinje koje ulaze u EU – te zabranu njihove prodaje u trgovinama za kućne ljubimce.
Rezolucija također podržava:
- zabranu uzgoja životinja s ekstremnim, po zdravlje štetnim tjelesnim osobinama i križanja u srodstvu;
- obveznu registraciju svih uzgajivača pasa i mačaka;
- uvođenje tzv. Pozitivne liste, popisa vrsta koje se smiju držati kao kućni ljubimci, s ciljem zaštite dobrobiti životinja i javnog zdravlja.
O tekstu rezolucije Europski parlament sada ulazi u pregovore s Europskom komisijom i Vijećem Europske unije, a cilj je do kraja godine usvojiti obvezujuće propise za svih 27 članica.
Hrvatska već ima dio propisa
Velik dio predloženih mjera već je dio hrvatskog zakonodavstva. Mikročipiranje pasa obvezno je godinama, a pri oglašavanju prodaje ili udomljavanja mora se navesti broj mikročipa životinje i njene majke. Prodaja pasa, mačaka i pitomih vretica u trgovinama za kućne ljubimce zabranjena je, dok se svi uzgoji kućnih ljubimaca namijenjenih prodaji moraju registrirati pri nadležnom tijelu.
„S obzirom na to da se godinama zalažemo za poboljšanje zaštite životinja, možemo biti zadovoljni što većina prijedloga rezolucije otprije postoji u hrvatskom zakonodavstvu”, poručila je Snježana Klopotan Kačavenda iz udruge Prijatelji životinja.
Gdje još zaostajemo
Aktivisti upozoravaju da su dvije važne odredbe – Pozitivna lista i obvezno mikročipiranje mačaka – još uvijek izvan hrvatskih propisa. Pozitivna lista bila je u radnoj verziji Zakona o zaštiti životinja, ali je u završnici izostavljena. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva ranije je odbilo prijedlog o obveznom čipiranju mačaka uz obrazloženje da takva obaveza nije predviđena uredbama EU-a.
Sada, kada Bruxelles planira ugraditi obje mjere u zakon, Prijatelji životinja pozivaju Ministarstvo da ne čeka službenu direktivu, nego da već tijekom predstojećih izmjena Zakona o zaštiti životinja propiše:
- Pozitivnu listu dozvoljenih kućnih ljubimaca;
- obvezno mikročipiranje i registraciju mačaka.
Aktivisti smatraju da bi takvi potezi spriječili napuštanje životinja, smanjili troškove lokalnih zajednica i zaštitili autohtone ekosustave od potencijalno invazivnih stranih vrsta.
Sljedeći koraci u Bruxellesu
Europski parlament, Komisija i Vijeće trebali bi u idućim mjesecima usuglasiti konačno glasačko izjašnjavanje. Ako zakon stupi na snagu do kraja godine, sve članice morat će prilagoditi nacionalne propise – a Hrvatska će, uz određene dorade, većinu zadataka imati odrađenu.