Turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan u utorak je poručio da će Ankara vojno reagirati ako bilo koja strana pokuša fragmentirati Siriju ili uspostaviti autonomne regije.
„Dao Bog, spriječit ćemo da se ta politika realizira”, rekao je Fidan, prozivajući prije svega Izrael i kurdske Jedinice narodne zaštite (YPG), koje Turska smatra terorističkom organizacijom. Prema njegovim riječima, „niti jedna skupina ne bi smjela djelovati u smjeru podjele Sirije”, a svako prekoračenje te „crvene linije” Ankara će shvatiti kao izravnu prijetnju sigurnosti i – ako bude nužno – „intervenirati ćemo”.
Fidan optužuje Izrael da napadima na Damask i poticanjem sukoba Druza i sunitskih beduina u južnoj pokrajini Suvejdi želi destabilizirati i oslabiti Siriju. Tel Aviv je u međuvremenu obećao zaštititi tamošnje Druze od džihadističkih napada, što Ankara tumači kao korak prema de facto podjeli zemlje.
Kurdskom YPG-u, koji predvodi Sirijske demokratske snage (SDF) potpomognute SAD-om, Fidan poručuje da pokušaj stvaranja autonomije predstavlja „veliku stratešku katastrofu” i da „to nigdje ne vodi”.
Turska podržava novu sirijsku vladu predvođenu bivšim zapovjednikom Fronte Nusra Ahmedom al-Šarom (ratno ime Abu Mohamad al-Jolani) te poziva na primirje između Druza i beduina. Ankarski stav označava kontinuitet politike započete 2011., kad je stala na stranu pobunjenika protiv režima Bašara al-Asada. Godine 2016. Turska je već intervenirala na sjeverozapadu Sirije i još uvijek drži postrojbe u Idlibu.
Analitičar Zaur Gasimov s Njemačko-turskog sveučilišta u Istanbulu smatra da je Ankara „definitivno pobijedila u Siriji” te da je, iako to službeno negira, imala ključnu ulogu u munjevitoj ofenzivi islamističke skupine Hajat Tahrir al-Šam (HTS) kojom je u prosincu 2024. svrgnut Asad. Gasimov predviđa da će Turska „intenzivno sudjelovati u obnovi” i ostati glavni investitor u ratom razorenoj državi.
HTS, nastao 2011. kao Džabat al-Nusra – izravna podružnica Al Kaide – ostao je među najučinkovitijim protivnicima Damaska. Fidanovo najnovije upozorenje, uz već postojeću tursku vojnu nazočnost, pokazuje da se Ankara ne namjerava povući iz sirijskog konflikta, nego želi oblikovati budući poredak zemlje i spriječiti svaki pokušaj teritorijalne autonomije izvan centralne vlasti u Damasku.