Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF objavila je novo izvješće koje otkriva razmjere štete na livadama morske cvjetnice Posidonia oceanica prouzročene sidrenjem. Prema satelitskim podacima iz Automatskog identifikacijskog sustava (AIS), procjenjuje se da je u Sredozemlju u 2024. godini oko 50.000 hektara ovih livada bilo izravno pogođeno sidrenjem, što bi moglo dovesti do ekonomskog gubitka većeg od četiri milijarde eura povezanih s ekosustavnim uslugama.
Istraživanje upozorava da su veća plovila značajan uzrok ove štete jer čine gotovo 60 posto ukupno pogođenih područja, pri čemu prednjače Italija, Španjolska, Turska, Grčka, Francuska i Hrvatska. U nekim su zonama čak 50 posto livada posidonije zahvatile posljedice nereguliranog sidrenja, dok područja s jasnim propisima, poput juga Francuske, bilježe znatno manji negativan utjecaj.
Iz WWF-a ističu da sidrenje predstavlja jednu od najkritičnijih, a pritom i najlakše sprječivih prijetnji za ovu spororastuću endemsku vrstu. Posidonija je, među ostalim, važna u borbi protiv klimatskih promjena jer apsorbira velike količine ugljika, a služi i kao ključno stanište za mnoga morska stvorenja te štiti obalu od erozije.
„Šteta od sidrenja sporo zacjeljuje. Livadama je potrebno i više od 100 godina da se oporave. Zaštita i poboljšano upravljanje predstavljaju najučinkovitije načine očuvanja ovih važnih ekosustava”, poručio je Patrik Krstinić, voditelj morskog programa WWF Adrije. Dodaje kako očuvanje i obnova morskih cvjetnica nije samo ekološki, nego i strateški prioritet te da vlade moraju ciljano djelovati na zabrani štetnih praksi sidrenja.
WWF preporučuje uvođenje zabrane sidrenja na livadama morske cvjetnice za plovila dulja od 15 metara, proširenje infrastrukture za ekološko sidrenje i zaštitu pojedinih zona, kao i pojačanu prekograničnu suradnju u zaštiti ovih dragocjenih ekosustava.