Sjedinjene Američke Države ponovno će napustiti Organizaciju Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO) nakon što je predsjednik Donald Trump najavio izlazak iz još jedne međunarodne organizacije koju je dugo kritizirao, doznaje se od dvojice europskih diplomata.
Vijest, koju je potvrdio i New York Post pozivajući se na izvor iz Bijele kuće, označava novi udarac za organizaciju sa sjedištem u Parizu. UNESCO je osnovan 1945. kako bi promicao mir kroz suradnju u obrazovanju, znanosti i kulturi, a najpoznatiji je po popisu svjetske kulturne i prirodne baštine.
Bijela kuća zasad nije službeno komentirala odluku. Zbog američkog povlačenja UNESCO će ostati i bez približno 8 % svoga proračuna koje trenutačno osigurava Washington, znatno manje od otprilike 20 % koliko je sudjelovao prije Trumpova prvog izlaska 2018.
Povratak staroj strategiji Trump je u prvom mandatu raskinuo i članstvo ili sudjelovanje SAD-a u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), Vijeću UN-a za ljudska prava, Pariškom klimatskom sporazumu i iranskom nuklearnom dogovoru. Sve je te odluke preokrenuo Joe Biden 2021., no s Trumpovim povratkom u Bijelu kuću započinje novo povlačenje iz istih institucija.
Administracija je ranije već najavila istupanje iz WHO-a te obustavu financiranja Agencije UN-a za pomoć palestinskim izbjeglicama (UNRWA) u sklopu šire revizije američkog angažmana u sustavu UN-a koja bi trebala biti dovršena u kolovozu.
Duga i turbulentna povijest Sjedinjene Države bile su među osnivačima UNESCO-a, ali su 1984. prvo napustile agenciju zbog, kako je tada objašnjeno, lošeg financijskog upravljanja i „pristranosti protiv Amerike”. Vratile su se tek 2003., kada je predsjednik George W. Bush ocijenio da je organizacija provela potrebne reforme.
Današnja odluka znači da će UNESCO po drugi put u desetljeću ostati bez jednog od najvažnijih financijskih i političkih partnera – i to upravo u trenutku kada se agencija nastojala konsolidirati i povećati utjecaj na globalnoj sceni.