Klimatski skeptici s desnog spektra otvorili su vatru na Europsku komisiju tijekom rasprave u odboru Europskoga parlamenta za okoliš, optužujući izvršno tijelo EU za ograničavanje slobode govora pod krinkom borbe protiv dezinformacija.
Sve je započelo uvodnom opaskom službenika Komisije Emila Andersena: „Kao građani slobodnog društva svi imamo pravo na vlastito mišljenje, ali ne i na vlastite činjenice.” Izjava je odmah naišla na osudu pojedinih konzervativnih i krajnje desnih zastupnika.
• Anja Arndt iz njemačkog AfD-a osporila je znanstveni konsenzus o ljudskom utjecaju na klimu i ocijenila da je borba protiv dezinformacija „frontalni napad na slobodu izražavanja, slobodu znanosti i na istinu”.
• Stranački kolega Marc Jongen upozorio je: „Ako Komisija sada odlučuje što je činjenica, a što mišljenje, na putu smo prema totalitarnom sustavu.”
Kritike su stigle i s umjerenije desnice. Nizozemski pučanin Sander Smit ustvrdio je da fact-checkeri „otežavaju određenu vrstu rasprave” te da bi Komisija otišla „korak predaleko” kad bi ih financirala uoči izbornih kampanja.
S druge strane, liberali i socijaldemokrati pozvali su na raspravu utemeljenu na znanosti.
• Gerben-Jan Gerbrandy iz kluba Renew, glavni pregovarač za klimatski cilj 2040., poručio je kako prihvaćanje klimatskih činjenica „nije ideologija – njihovo negiranje to jest” te je pozvao na stvaranje koalicije protiv poricatelja klimatskih promjena.
• Belgijski socijaldemokrat Bruno Tobback podsjetio je na sudbine Galilea i Kopernika, upozorivši: „Za ime Boga, nemojmo se vraćati u mračna vremena europske povijesti kada su nas dogme i mišljenja kočila.”
Na kraju rasprave Andersen je pokušao smiriti tenzije. Naglasio je da su „i mišljenja i činjenice nezamjenjivi za demokratski dijalog”, ali i da „mišljenja nikada ne smiju zamagliti činjenice”. Komisija, kazao je, ne određuje što je istina; taj posao pripada recenziranim znanstvenim istraživanjima koja čine temelj europske politike zaštite klime.