Branko Drinovac, u rodnom kraju znan kao Lega, jedna je od snažnih, ali bolno tiho ispisanih priča Domovinskog rata. Posmrtni ostaci dragovoljca iz Bresnice kod Pleternice identificirani su 16. lipnja 1998., a 18. lipnja pokopani na Gradskom groblju u Pleternici – sedam godina nakon što je poginuo braneći Vukovar.
Rođen 22. kolovoza 1964. u Poklečanima pokraj Posušja, Branko je s obitelji u djetinjstvu preselio u slavonsku Bresnicu. Bio je treće od osmero djece, visok gotovo dva metra, spreman priskočiti slabijima i – kako su ga pamtile generacije susjeda – uvijek s gitarom ili nogometnom loptom. Nadimak je dobio još kao dječak: „Stalno je trčao za starijima i dozivao ih ‘lega, lega’. Onda mu je jedan od njih rekao – ‘Od sad si ti naš Lega!’”, prisjetio se mlađi brat Ante.
Iako je završio trgovačku školu, radio je u ljevaonici, brodogradilištu u Trogiru, potom u Berlinu. Demokratsko buđenje domovine povuklo ga je kući; u lipnju 1991. prijavljuje se u pričuvu MUP-a, a ubrzo odlučuje otići ondje „gdje je najpotrebnije” – u opkoljeni Vukovar.
Na Veliku Gospu 1991. Lega i prijatelj iz djetinjstva Mile Filipović-Lele stižu u grad kroz Bogdanovce, noseći tek traperice, tenisice i kupljenu pušku. Pridružuju se 4. bojni 3. brigade ZNG-a i raspoređuju na položaj između današnje Zelene ulice i „S”-krivine.
- listopada postaje njihov najteži dan. Filipović svjedoči o minobacačkoj vatri, pogrešnoj dojavi i iznenadnom naletu JNA vojnika. Dok pokušava izvući ranjenog prijatelja, Lega pruža vatrenu potporu i spašava ga, ali snajperski hitac pogađa njega. „Zakoračio je preko zidića i samo se ukočio… krv mu je krenula na nos, uši i usta”, opisuje Filipović trenutak kada je izgubio suborca.
Drinovčevo tijelo završilo je u masovnoj grobnici na vukovarskom Novom groblju. Tek nakon mirne reintegracije Podunavlja ekshumiran je i identificiran. Na identifikaciji je – potvrđuje brat Ante – sve odgovaralo Filipovićevu sjećanju: u džepu je pronađena špaga, na nogama crvene čarape, a na koljenu rupe od metaka.
Danas, 27 godina nakon što je obitelj napokon dobila mjesto za zapaliti svijeću, Lega ostaje simbol neustrašivosti slavonskih dragovoljaca i trajni podsjetnik na cijenu obrane Vukovara.