Savezna sutkinja Maame E. Frimpong privremeno je naredila Trumpovoj administraciji da odmah prekine nediskriminatorna zaustavljanja i uhićenja migranata u sedam kalifornijskih okruga, među kojima je i Los Angeles. Odredba donijeta u petak uslijedila je samo tjedan dana nakon što su organizacije za zaštitu prava migranata podnijele tužbu tvrdeći da su savezni agenti sustavno ciljali „smeđopute” osobe u južnoj Kaliforniji.
Tužiteljima se pridružilo troje pritvorenih migranata i dvojica američkih državljana – jedan je zadržan iako je agentima pokazao osobnu iskaznicu. Sutkinja je u presudi navela da je tijekom postupka iznesen „mountain of evidence” da vlada krši Četvrti i Peti amandman američkog ustava.
Istog dana Frimpong je izdala i posebnu zabranu kojom se federalnoj vladi onemogućuje ograničavanje pristupa odvjetnicima u imigracijskom pritvoru u centru Los Angelesa.
Racija na farmi kanabisa
Iako je rasprava trajala, savezni agenti su u četvrtak upali na farmu kanabisa u okrugu Ventura, priveli autobuse radnika i sukobili se s prosvjednicima, pri čemu je više osoba ozlijeđeno. I taj se okrug našao pod zaštitom sutkinjine hitne mjere.
Argumenti obje strane
Vladin odvjetnik Sean Skedzielewski ustvrdio je da nema dokaza da agenti postupaju rasno motivirano: oni, kaže, samo „promatraju ukupnost okolnosti” – prethodna opažanja i interakcije na terenu. Pomoćnica tajnika Ministarstva domovinske sigurnosti Tricia McLaughlin poručila je e-poštom da su tvrdnje o rasnim metama „disgusting and categorically FALSE”, naglasivši kako su „enforcement operations are highly targeted, and officers do their due diligence”.
S druge strane, Američka unija za građanske slobode (ACLU) tvrdi da se nedavni val uhićenja temelji na „proizvoljnoj kvoti” i „širokim stereotipima vezanima uz rasu ili etnicitet”. ACLU-ov odvjetnik Mohammad Tajsar opisao je slučaj američkog državljanina Briana Gavidije koji je, prema njegovim riječima, bio „physically assaulted … for no other reason than he was Latino and working at a tow yard in a predominantly Latin American neighborhood”.
Što točno zabranjuje nalog
Privremena zabrana onemogućuje agentima da kao razloge zaustavljanja koriste: • izgled koji upućuje na rasu ili etničku pripadnost; • govor španjolskog ili engleskog s naglaskom; • boravak na lokacijama poput vučne službe ili autopraonice; • zanimanje osobe.
Odluka ostaje na snazi dok sud ne odluči o tužbi u cijelosti. Sudska bitka tako postaje ključni test granica saveznih ovlasti u provedbi imigracijskih zakona – i optužbi za rasno profiliranje koje prate restriktivnu politiku Trumpove administracije.