DUBROVNIK – Na 18. Dubrovnik Forumu, održanom pod motom „Usmjeravanje promjene”, hrvatski premijer Andrej Plenković upozorio je da bi jednostrane američke carine mogle poništiti planirano povećanje europskih ulaganja u obranu.
„Ne želimo se dovesti u situaciju da provedemo pet posto povećanja ulaganja u obranu, a da nam potom carine naprave štetu. Novi rok za dogovor je 1. kolovoza. Dakle, imamo još tri tjedna. Treba nam razumno rješenje koje će izgladiti odnose SAD-a i EU-a”, poručio je Plenković.
Premijer je naglasio i kako se Europska unija od hrvatskog pristupanja 2013. nije proširila. „Želja je da se postigne više, da imamo barem jednu novu članicu do 2029. godine. Zemlje zapadnog Balkana trebaju iskazati veću težnju i predanost tom cilju i nužnim promjenama”, rekao je.
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrii Sibiha pozvao je na snažniji pritisak na Moskvu: „SAD se trebaju angažirati kao vodeća snaga, a predsjednik Donald Trump vršiti pritisak na Rusiju, kroz sankcije i izolaciju… Želimo kraj rata prema međunarodnom pravu. Ukrajinci doista žele mir, a jedini način koji Putin razumije je mir kroz snagu.”
Talijanski šef diplomacije Antonio Tajani usmjerio je pogled prema jugu i istoku: „Zemlje sjeverne Afrike su nam važne radi stabilnosti, ali i zaustavljanja nelegalnih migracija… Važno je ojačati koridor od Indije preko Izraela, Emirata, Saudijske Arabije preko Egipta do Mediterana.”
Ministar vanjskih poslova Togoa Robert Dussey istaknuo je demografske i resursne adute Afrike. „Sada nas je više od 1,5 milijarde… 60 do 70 posto svjetskih resursa kobalta je u Africi, a 40 posto zaliha zlata. Geopolitički je važno imati Afriku uz sebe.” Upozorio je i da 54 afričke države i dalje nemaju mjesto u Vijeću sigurnosti UN-a.
Brazilski ministar Mauro Vieira odbacio je teze da je BRICS blok protiv Zapada: „BRICS je platforma za razgovor, promicanje razvoja i inicijativu… Značajna je inicijativa osnivanje tzv. BRICS banke, kao snažnog alata za ulaganja u razvoj.” Ocijenio je kako su Ujedinjeni narodi „potpuno paralizirani” te pozvao na sveobuhvatnu reformu globalnog financijskog i sigurnosnog sustava.
Dubrovnik Forum tako je ponovno poslužio kao pozornica na kojoj se isprepliću transatlantske napetosti, rat u Ukrajini, ambicije zapadnog Balkana, borba za afričke resurse i nova geopolitička preslagivanja od Mediterana do Indo-Pacifika. Sudionici su se složili u jednom – bez multilateralnih dogovora teško je očekivati stabilniji i pravedniji poredak.