ZAGREB – Nakon višegodišnjih pravnih bitaka i tri različite verzije optužnice, Državno odvjetništvo Republike Hrvatske (DORH) podiglo je novu, skraćenu optužnicu u slučaju „veliki Agrokor”. Uz nekadašnjeg vlasnika koncerna Ivicu Todorića, na klupi za optužene našlo se još petero bivših visokopozicioniranih suradnika.
Prema tvrdnjama tužiteljstva, Agrokor je u razdoblju od 2006. do 2016. oštećen za gotovo 178 milijuna eura. Glavni mehanizam navodno su bile lažno prikazane financijske bilance, kojima se prikrivala stvarna dobit i stvaralo opravdanje za isplatu nepripadajućih dividendi i novca za privatne Todorićeve potrebe.
• Optuženi: uz Todorića su obuhvaćeni bivši član uprave Tomislav Lučić, direktori Alojzije Pandžić i Marijan Alagušić te revizori Olivio Discordia i Sanja Hrstić.
• Inkriminacije: zloporaba povjerenja u gospodarskom poslovanju, krivotvorenje poslovnih isprava te pomaganje u tim nedjelima.
• Šteta: 178 milijuna eura – gotovo dvostruko manje od iznosa spomenutog u prvim optužnicama, ali i dalje najveća pojedinačna šteta u povijesti hrvatskog korporativnog kaznenog postupka.
DORH navodi da su Todorić i Lučić dogovorili sustavno friziranje poslovnih izvještaja, čime su, među ostalim, omogućili isplatu više od 100 milijuna eura za otkup Agrokorovih dionica od Europske banke za obnovu i razvoj. Transakcije su, tvrdi tužiteljstvo, provedene bez odluka nadzornih tijela i bez namjere povrata novca, a pokrivene su lažnom dokumentacijom.
Direktori Pandžić i Alagušić, stoji u optužnici, unosili su neistinite podatke u poslovne knjige, dok su revizori Discordia i Hrstić iz godine u godinu potpisivali „čiste” revizorske izvještaje i time prikrivali stvarno financijsko stanje.
Optužnica se oslanja na novo financijsko-knjigovodstveno vještačenje austrijskog stručnjaka Karla Hengstbergera, vrijedno nešto više od milijun eura s PDV-om. Prethodno vještačenje, koje je izradio KPMG uz cijenu od 1,3 milijuna eura, sudovi su proglasili nezakonitim zbog sukoba interesa.
Riječ je o dosad najskupljem i najdugotrajnijem postupku gospodarskog kriminala u Hrvatskoj. Od prvog ulaska policije u Kulmerove dvore 2017. do današnje optužnice prošlo je više od osam godina, a broj osumnjičenih se sa 15 smanjio na šest. DORH je pritom odustao od progona Todorićevih sinova Ivana i Ante, kao i niza bivših Agrokorovih menadžera, jer – kako navodi – za njih više nema dovoljno dokaza.
Todorić sve optužbe odbacuje i tvrdi da mu je koncern politički oduzet. Nastavak sudske sage sada ovisi o odluci optužnog vijeća Županijskog suda u Zagrebu, koje treba utvrditi osnovanost nove optužnice.
Ako vijeće potvrdi optužnicu, slijedi početak glavnog postupka koji bi mogao dodatno osvijetliti jednu od najvećih korporativnih kriza u hrvatskoj povijesti.