Torre Pacheco, grad od 42 000 stanovnika na jugoistoku Španjolske, već se tjedan dana nalazi u stanju povećane pripravnosti. Nemiri su buknuli 10. srpnja kada je 68-godišnji Domingo brutalno pretučen, a snimka njegova krvavog lica ubrzo preplavila društvene mreže. Na videu, koji je izazvao val ogorčenja, čuje se napadač s arapskim naglaskom, pa su se gradom proširile glasine da iza napada stoje marokanski maloljetnici koji su „snimali sadržaj za TikTok”. Istraga je još otvorena, no javnost je već donijela presudu.
Dan poslije gradonačelnik Pedro Ángel Roca pozvao je na prosvjed protiv nasilja, ali je poziv razbuktao radikalnu desnicu. Između 12. i 14. srpnja u četvrt San Antonio, gdje desetljećima živi brojna marokanska zajednica, stigli su desničarski ekstremisti okupljeni preko Telegrama. Maskirani u crno razbijali su boce, prolijevali alkohol i tukli prolaznike. Nekoliko je ljudi ozlijeđeno, a policija je privela više napadača.
„Došli su izvan općine da provociraju, jer znaju da mi ovdje živimo; inače, zašto bi došli?” pita se Omar (25), Španjolac marokanskog podrijetla koji je cijeli život proveo u San Antoniu. S njim se slaže zdravstvena radnica Fátima (29), koja je nećacima zabranila izlazak: „Kako mladiću od 19 godina objasniti da mora ostati zatvoren jer je netko odlučio da mu ovdje nije mjesto?”
Vlasti su rasporedile 75 pripadnika Civilne garde i pojačale ophodnje lokalne policije, no osjećaj nesigurnosti ne jenjava. „Trenutno nema sigurnosti. Niti za Marokance, ni za Španjolce, niti za bilo koga. Svi živimo ovdje. Udišemo isti zrak”, upozorava vlasnik kafića Allal Abbou (55).
Sociolog Paulino Ros ističe da su mladi rođeni u Španjolskoj, ali stranog podrijetla, „ni tamo ni ovdje”: u Španjolskoj ih nazivaju „morosi”, a u domovini svojih roditelja smatraju ih strancima. Gradonačelnik Roca priznaje i strukturne probleme; grad je zadnjih godina narastao s 15 000 na 42 000 stanovnika, dok u pojedinim školama stopa ranog napuštanja doseže 30 %. Regionalna zastupnica Mariola Guevara za eskalaciju okrivljuje krajnju desnicu, posebice stranku Vox: „Ekstremizam je institucionaliziran. A nasilje koje sada gledamo rezultat je takvih poruka.”
Policija trenutačno analizira Telegram grupe i propagandne objave koje su potaknule nasilne dolaske iz drugih gradova. Dok istrage traju, stanovnici San Antonija – i doseljenici i starosjedioci – složni su u jednom: žele da se mir i sigurnost vrate na njihove ulice.