Dom pastoralnih susreta „Domus Laurana” u Lovranu ovoga je tjedna pretvoren u živo laboratorij međureligijskog dijaloga. Ondje su započeli 4. Mediteranski teološki susreti, program Riječke nadbiskupije koji pod motom „Od dogme do dijaloga: teologija pred suvremenim izazovima” okuplja četrdesetak mladih teologa iz sedam europskih država.
Naglasak na povijesnim obljetnicama Organizatori su kao glavne tematske okosnice postavili 1700. obljetnicu Prvog nicejskog sabora te 60 godina od završetka Drugog vatikanskog koncila – dva događaja koja simboliziraju put od definiranja vjerskih dogmi prema otvorenijoj komunikaciji Crkve sa svijetom.
Riječi dobrodošlice uputio je riječki nadbiskup Mate Uzinić koji je istaknuo da je „izazov dijaloga i slušanja drugoga” središnji zadatak sinodalne Crkve. „Trebamo biti hrabri iznositi vlastita mišljenja, ali još hrabriji slušati drugoga”, poručio je nadbiskup, naglasivši kako susreti pomažu u razbijanju nacionalnih i vjerskih predrasuda.
Šaroliki predavački sastav Kako bi susret bio ekumenski i međureligijski otvoren, predavanja vode stručnjaci iz katoličke, pravoslavne, protestantske i islamske tradicije: Lejla Demiri (Sveučilište u Tübingenu), Johanna Gustafsson Lundberg (Sveučilište u Lundu), Marko Medved (Sveučilište u Rijeci), Sergio Massironi (Sveučilište Srca Isusova, Italija) i Vladan Perišić (Beograd).
Perišić je posebno naglasio potrebu neovisnog teološkog glasa: „Postoji velika potreba da se u crkvi ne smije govoriti samo ono što se očekuje, nego prije svega slijediti evanđelje.”
Radionice, tribine i razmjena iskustava Sudionici – studenti i diplomirani teolozi katoličkih, protestantskih, pravoslavnih i islamskih fakulteta – do petka 19. srpnja pohađat će plenarna predavanja, predstavljanja knjiga i radionice. Program uključuje i javnu tribinu u riječkoj biskupiji na kojoj će svoja promišljanja podijeliti sa širom zajednicom.
Jedan od organizatora, povjesničar Crkve Marko Medved, pojašnjava da nije riječ o javnoj raspravi, nego o „unutarteološkom dijalogu” koji pomaže sudionicima promisliti sve dimenzije vjerničkog govora u današnjem društvu.
Susreti tako nastavljaju graditi mostove među kršćanskim crkvama i drugim religijama Mediterana, potičući mlade teologe da iskustvo otvorenosti prenesu u svoje buduće zajednice.