Strani putnički portal iNews u opsežnoj reportaži proglasio je Lošinj „hrvatskim utočištem”, naglašavajući da ga mnogi gosti nazivaju i otokom koji liječi.
„Lošinj je otok vitalnosti, nije to samo zbog wellnessa, tu možete i vježbati”, kazala je turistička vodičica Dunja Sladić tijekom šetnje obalom između Velog i Malog Lošinja.
Prema tekstu britanske novinarke Lucie Grace, Lošinj godišnje broji oko 2 600 sunčanih sati i uživa vlastitu umjerenu mikroklimu. Planina Učka štiti lošinjski zaljev od hladnih sjevernih vjetrova, a gusti pokrov borove šume s više od 200 vrsta ljekovitog bilja – poput lovora, mirte i ružmarina – dodatno obogaćuje morski zrak mineralima.
Interes za zdravstveni turizam na otoku traje još od 1885. godine, kada je lokalni botaničar Ambroz Haračić upozorio austrijske liječnike na ljekovitost tamošnjeg okoliša. Ubrzo su kraljevske obitelji i aristokrati iz cijelog Austro-Ugarskog Carstva dolazili na Lošinj, otvarajući lječilišta i toplice.
Medicinski stručnjaci i danas upućuju djecu oboljelu od astme da neko vrijeme provedu na otoku. Iako ga ljeti posjećuju i megajahte, zbog čega je stekao reputaciju „hrvatskog Saint-Tropeza”, Lošinj je i dalje osjetno mirniji od najpopularnijih jadranskih destinacija. Prošle je godine ugostio nešto više od 310 000 turista, dok je Dubrovnik primio gotovo 1,4 milijuna gostiju.
Novinarka Grace posebno ističe da su proljetni i jesenski mjeseci na Lošinju ugodni i bez gužvi, pa nije nužno čekati vrhunac sezone. Onima koji žele izbjeći velike mase turista i pritom udahnuti ljekoviti morski zrak, Lošinj se nameće kao logičan izbor.