Bruxelles – Europska unija suočena je s optužbama da „gazi palestinska prava” te da bi svojim energetskim dogovorom s Izraelom i Egiptom mogla prekršiti međunarodno pravo, proizlazi iz novog izvješća organizacije Global Witness.
Nevladina organizacija objavila je pravno mišljenje prema kojem Memorandum o razumijevanju (MoU) potpisan u lipnju 2022. „omogućuje stabilnu isporuku plina u EU”, ali i EU i Izrael dovodi u potencijalni sukob s međunarodnim obvezama. Ključnu ulogu pritom ima 90-kilometarski plinovod East Mediterranean Gas (EMG) koji od Aškelona u Izraelu do Ariša u Egiptu prolazi paralelno uz obalu Gaze.
• Global Witness tvrdi da cjevovod ulazi u palestinske teritorijalne vode i da je izgrađen bez pristanka palestinskih vlasti. • Plin se u Egiptu pretvara u ukapljeni prirodni plin (LNG) i izvozi u Europu; od 2020. do 2024. u EU je stiglo gotovo 9 mlrd. kubičnih metara, vrijednih oko 9 mlrd. dolara, najviše u Španjolsku, Italiju i Francusku. • MoU se automatizmom produljio sredinom lipnja ove godine, a Europska komisija na upite o ugovoru nije odgovorila.
„Israel unilaterally constructed and operated the pipeline without the consent of the Palestinian authorities,” upozorava odvjetnica za ljudska prava Zehrah Hasan, su-autorica pravnog mišljenja, dodajući da EU „vrlo vjerojatno” krši običajno međunarodno pravo nastavljajući suradnju.
Profesor međunarodnog prava s KU Leuvena Gleider Hernández procjenjuje da je „EU toleriranjem izraelskog postupanja vjerojatno u prekršaju”, podsjećajući na savjetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde iz srpnja 2024., kojim se ostale države poziva da ne pomažu u okupaciji palestinskih teritorija.
Pritisak raste i unutar samih europskih institucija. Irski zastupnik Barry Andrews, predsjednik parlamentarnog odbora za razvoj, poručuje kako EU „riskira kršenje svojih međunarodnih obveza” te traži hitan pregled i moguće suspenzije memoranduma.
Global Witness optužuje Uniju za dvostruke standarde: dok se nakon ruske invazije na Ukrajinu predstavlja kao branitelj ljudskih prava, i dalje „pursuing a gas deal that tramples over Palestinian rights”, kaže istražiteljica Sarah Biermann Becker.
Istodobno, izraelsko-palestinski rat se intenzivira. Nakon napada Hamasa 7. listopada 2023., u kojem je ubijeno 1 219 ljudi, Izrael je pokrenuo ofenzivu u kojoj je do sada poginulo više od 57 000 Palestinaca, mahom civila, a gotovo cijelo stanovništvo Pojasa Gaze je raseljeno.
Uoči sastanka ministara vanjskih poslova EU 15. srpnja, na kojem se očekuje izvješće visoke predstavnice Kaje Kallas o odnosima s Izraelom, Global Witness traži da Bruxelles odmah obustavi sav uvoz plina povezan s EMG-om i raskine trojni memorandum.
Čelnici EU-a zasad šute, a plin nastavlja teći kroz cjevovod koji, prema riječima pravnika, „simbolizira toleriranje nezakonite okupacije”.