Washington – Direktorica američke nacionalne obavještajne zajednice Tulsi Gabbard zatražila je kazneni progon bivšeg predsjednika Baracka Obame i niza visokih dužnosnika njegove administracije, optužujući ih za „izdajničku zavjeru” kojom su, tvrdi, nastojali osporiti izbornu pobjedu Donalda Trumpa 2016. godine.
Gabbard, bivša demokratska kongresnica, ustvrdila je da su Obama i njegovi najbliži sigurnosni suradnici „konstruirali obavještajne podatke” kako bi javnost uvjerili da je Rusija utjecala na ishod izbora. Ključnu ulogu, kaže, imala je kontroverzna „Steeleova dokumentacija” za koju su, prema njezinim riječima, dužnosnici znali da je nepouzdana.
„Informacije koje danas objavljujemo jasno pokazuju da je 2016. počinjena izdajnička zavjera na najvišim razinama naše vlade”, poručila je Gabbard. „Bez obzira na njihov položaj, svi umiješani moraju biti istraženi i procesuirani u punom opsegu zakona kako se ovakvo što više nikada ne bi ponovilo.”
Direktorica je najavila da Ministarstvu pravosuđa predaje dokumente koji, prema njezinu stajalištu, dokaznu potkrepljuju optužbe – među njima i djelomično redigirano izvješće Obamine administracije o kibernetičkim prijetnjama izborima 2016. te više ranije klasificiranih memoranduma iz ureda tadašnjeg šefa obavještajne zajednice Jamesa Clappera.
Od ostalih navodno uključenih Gabbard izdvaja bivšeg direktora CIA-e Johna Brennana, tadašnjeg državnog tajnika Johna Kerryja, savjetnicu za nacionalnu sigurnost Susan Rice, zamjenika direktora FBI-a Andrewa McCabea te samog Obamu.
Komentar uz objavljene memorandume govori o „Deep Stateu” koji, navodno, nakon sastanka Obamine sigurnosne vrhuške 9. prosinca 2016. počinje plasirati „posve lažne obavještajne podatke” u Washington Post. Dokumenti također tvrde da je 6. siječnja 2017. javnosti predstavljena procjena obavještajne zajednice koja, „djelomice oslonjena na Steeleov dosje”, navodi kako je Vladimir Putin želio pomoći Trumpu – što, po Gabbard, prikriva ranije analize da Rusija nema volje ni kapaciteta za hakiranje izbora.
Steeleov dosje bio je jedan od temelja istrage posebnog tužitelja Roberta Muellera. Mueller je u konačnom izvješću zaključio da je Rusija „sveobuhvatno i sustavno” pokušala utjecati na izbore, ali nije utvrdio dosluh Trumpove kampanje s Moskvom.
Povratak na temu ruskog upletanja dolazi u trenutku kada se Trump suočava s pritiscima vlastite baze da objavi sporne spise o slučaju Jeffreyja Epsteina. Sam Trump povremeno tvrdi da takvi dokumenti ne postoje ili da su „izmišljotina Obame i njegova tima”.
Imenovanje Tulsi Gabbard na čelo obavještajne zajednice već je izazvalo burne kritike – ponajprije zbog njezina nedostatka iskustva u obavještajnom sektoru i ranijih izjava koje su se poklapale s narativima Kremlja o ratu u Ukrajini.