Britanska Agencija za sigurnost hrane (FSA) naredila je trenutno povlačenje 95-gramske čokoladice „Neosis Schokolade Love of Dubai” nakon što je otkriveno da sadrži kikiriki koji nije naveden na deklaraciji.
„Ovaj proizvod sadrži kikiriki, a to nije navedeno na deklaraciji, što predstavlja ozbiljan zdravstveni rizik za osobe s alergijom na kikiriki. Ako ste ga kupili – ne jedite ga”, poručila je FSA.
Čokoladica se proizvodila u Turskoj, a na britansko tržište stizala preko uvoznika Black Sea Trading Ltd., s kojim se nadležna tijela trenutačno ne mogu povezati. Prodavala se u neovisnim trgovinama i na internetu, pa FSA poziva kupce da je odmah bace i prijave trgovinu u kojoj su je nabavili.
Nedeklarirani kikiriki može izazvati anafilaksiju – naglu, životno ugrožavajuću alergijsku reakciju koja otežava disanje i, bez hitne intervencije, može završiti kobno.
Trend društvenih mreža pretvara se u zdravstveni rizik
Povlačenje dolazi usred tzv. „Dubai čokoladnog trenda” – zlatom omotanih, pistacijom punjenih slastica koje su preko TikToka i Instagrama postale hit. Brojne varijante tih čokoladica u Ujedinjeno Kraljevstvo stižu kao neregulirani uvoz, često bez oznaka na engleskom jeziku, upozorenja o alergenima ili kontakata distributera.
Europska ispitivanja ranije ove godine otkrila su da slični proizvodi znaju sadržavati sezam, zabranjene umjetne boje, pa čak i aflatoksine povezane s rakom jetre. FSA je već u lipnju upozorila da svaka uvozna čokoladica mora imati jasnu deklaraciju sastojaka i alergena, naznačenu težinu, rok trajanja te podatke o proizvođaču ili uvozniku iz UK-a ili EU-a.
Tragična iskustva koja su promijenila zakon
Velika Britanija dobro pamti posljedice skrivanja alergena. Godine 2016. 15-godišnja Megan Lee preminula je nakon obroka u restoranu koji nije označio prisutnost kikirikija, a 2017. Natasha Ednan-Laperouse kolabirala je na letu zbog sendviča sa sezamom bez propisane deklaracije. Potonji slučaj doveo je do uvođenja tzv. Natashina zakona, koji danas nalaže strogo navođenje svih alergena na prethodno zapakiranoj hrani.
S obzirom na novi val nereguliranih „Dubai” slastica, FSA naglašava da će pojačati kontrole i surađivati s lokalnim vlastima kako bi se rizični proizvodi što brže uklonili s polica.